Monika Obrtalová Rôzne

Dokonalý zážitok z Leteckých dní pokračuje aj dnes

Tisícky aut s evidenčnými značkami z celej republiky, ale aj z okolitých štátov, dnes od rána prúdili na Letisko Sliač, aby ich osádky uvideli nové i staršie lietadlá, ktoré vybrali organizátori Leteckých dní SAIF 2012. Hoci bolo pod mrakom, vysoké o

Naleštené lietadlá a majstrovstva letcov si ľudia zachytávali fotoaparátmi a kamerami, v nejednej ruke dominoval ďalekohľad. „Prišli sme z Dobrej Nivy najmä kvôli chlapcovi, ktorý je do lietadiel zbláznený,“ povedal asi 30-ročný muž. „Zaujímajú ma najmä stíhačky. Doma mám už jeden model,“ pochválil sa syn Samko.

„Prilákal ma sem najmä slávny bombardér B-52,“ uviedol Marián, ktorý na stredné Slovensko meral cestu až z Malaciek. Nechcel si nechať újsť ani skupinovú šou Frecce Tricolori, ktorých už videl a ktorí ho vždy zaujali. Ľudia boli doslova zamrazení pri leteckých súbojoch dvoch stíhačiek MiG-29, ktoré pilotovali slovenskí vojenskí piloti. Niekoľkominútové vystúpenie ocenili napokon aj potleskom.

Na zemi bol návštevníkmi najviac „oblietavaný“ americký bombardér B-52, ale aj zmodernizovaná ruská stíhačka MiG-29M2. Na ploche defilovalo celkom 95 lietadiel zo 14 štátov. Podľa organizátorov lietadlá a vrtuľníky spotrebujú počas obidvoch ukážkových dní asi 270.000 litrov leteckého paliva. Podujatie, ktoré organizuje Slovenská letecká agentúra v spolupráci s Ministerstvom obrany SR ako súčasť osláv 68. výročia SNP, pokračuje rovnakým programom aj dnes. Podľa meteorológov by už mal byť slnečný deň.

bystrica24/tasr

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM