Jakub Forgács Rôzne

Dobrovoľníci v Banskej Bystrici: Na tomto všetkom celý týždeň vyhŕňali rukávy...

Od pondelka 16. septembra do soboty 21. septembra mali možnosť ľudia v Banskej Bystrici a ďalších mestách Banskobystrického kraja spoznať svet dobrovoľníctva a stať sa jeho aktívnou súčasťou.

Ilustračný obrázok k článku Dobrovoľníci v Banskej Bystrici: Na tomto všetkom celý týždeň vyhŕňali rukávy...
Zdroj: Dnes24.sk

Počas celého týždňa sa mohli zúčastniť dní otvorených dverí v organizáciách, diskusií o dobrovoľníctve a konkrétnych dobrovoľníckych aktivít, ktoré pre nich pripravilo 61 organizácií. Do týždňa dobrovoľníctva sa zapojilo 1 272 dobrovoľní­kov, ktorí odpracovali 4 026 hodín. Sprievodných podujatí sa zúčastnilo ďalších viac ako 1 000 účastníkov.

Týždeň dobrovoľníctva slávnostne odštartoval spolu s Európskym týždňom mobility 16. septembra o 15:00 na Námestí SNP za účasti primátora mesta Banská Bystrica Petra Gogolu a ďalších významných hostí. Pre návštevníkov bol pripravený nielen zaujímavý kultúrny program, ale aj tvorivé dielne, a prezentácia činnosti organizácií na Veľtrhu neziskových organizácií Pre okoloidúcich bola pripravená aj zaujímavá anketa, v rámci ktorej sa mohli zapojiť do súťaže o množstvo pekných cien.

Pomáhal každý, kto mohol

Do organizácie aktivít v rámci Týždňa dobrovoľníctva sa zapojili mimovládne organizácie, organizácie zriadené samosprávou, materské a základné školy a neformálne skupiny. Ľudia, ktorí chceli spoznať konkrétne organizácie, ich služby a dobrovoľnícke programy využili možnosť navštíviť ich v rámci dní otvorených dverí. Tí, ktorí sa chceli dozvedieť niečo viac o dobrovoľníctve na Slovensku a v zahraničí, sa zúčastnili diskusií o dobrovoľníctve.

Jednotlivci, ktorí chceli spoznať svet dobrovoľníctva na vlastnej koži a pridať ruku k dielu, sa zapojili do čistenia verejných priestorov, skrášľovania interiérov a exteriérov zariadení a organizácií, maľovania, zbierania odpadkov, ale aj do realizácie športových aktivít pre ľudí so zdravotným postihnutím, prechádzok a spoločenských hier so seniormi, pomoci v rámci administratívnych prác či komunitných aktivít. Týždeň dobrovoľníctva sme ukončili záverečnou party pre zapojených dobrovoľníkov v sobotu o 19:00 v Záhrade – Centre nezávislej kultúry, na ktorej vystúpila skupina Balkansambel.

Prvýkrát v našom kraji

Týždeň dobrovoľníctva bol v Banskobystrickom kraji organizovaný po prvý krát a výsledky svedčia o tom, že táto regionálna aktivita má zmysel. „Na jednej strane zviditeľňuje dobrovoľníctvo, ale aj organizácie a jednotlivcov, ktoré pomoc dobrovoľníkov potrebujú, a na druhej strane dokazuje, že venovať čas, energiu a svoje vedomosti a schopnosti bezplatne v prospech iných môže každý z nás. Som rada, že tento rok sa zapojili do aktivít veľmi aktívne aj materské a základné školy a ukázali, že aj tu má pomoc dobrovoľníkov význam,“ uviedla Alžbeta Brozmanová Gregorová, koordinátorka Centra dobrovoľníctva.

Hlavným organizátorom Týždňa dobrovoľníctva 2013 bolo Centrum dobrovoľníctva. Aktivity v rámci týždňa podporili viacerí partneri. Centrum dobrovoľníctva pôsobí v Banskobystrickom regióne od roku 2000. Jeho poslaním je prostredníctvom myšlienky dobrovoľníctva zvyšovať ľudský potenciál, zlepšovať kvalitu života a tým prispievať k budovaniu občianskej spoločnosti.

Foto: Centrum dobrovoľníctva

Dobrovoľníci v Banskej Bystrici: Na tomto všetkom celý týždeň vyhŕňali rukávy...
6
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM