Správy

Do Bystrice zavítal europoslanec Pollák: Poukázal na narastajúci extrémizmus, FOTO

Pamätný deň rómskeho holokaustu je podľa Polláka príležitosťou aj na to, aby zodpovedné orgány v krajine upozornili, že i ľudia v rómskych komunitách by mali žiť tak, ako sa patrí v 21. storočí.

Ilustračný obrázok k článku Do Bystrice zavítal europoslanec Pollák: Poukázal na narastajúci extrémizmus, FOTO
6
Galéria
Zdroj: TASR/Erika Krčová

Narastajúci extrémizmus, fašizmus a čoraz vyššia účasť fašistických politikov v národných parlamentoch aj v Európskom parlamente si vyžadujú, aby sme si Pamätný deň rómskeho holokaustu pravidelne pripomínali. Skonštatoval to Peter Pollák, poslanec Európskeho parlamentu, v utorok v Banskej Bystrici, kde sa v pietnej sieni Múzea SNP spomínalo na obete rómskeho holokaustu.

„Je dôležité, aby sme všetkým ľudom, spoločnosti, Európe i celému svetu ukázali, kam to až môže zájsť, ak podľahneme pokušeniu a uveríme politikom, ktorí velebia Hitlera, Tisa, fašizmus, nacizmus,“ uviedol europoslanec.

Podľa neho sa situácia v rómskych komunitách na Slovensku nezlepšila a Pamätný deň rómskeho holokaustu je príležitosťou aj na to, aby zodpovedné orgány v krajine upozornili, že i ľudia v rómskych komunitách by mali žiť tak, ako sa patrí v 21. storočí.

Pamätný deň obetí rómskeho holokaustu sa na Slovensku pripomína od roku 2005. Je to spomienka na takmer 3-tisíc rómskych mužov, žien a detí, ktorí zomreli v noci z 2. na 3. augusta 1944 vo vyhladzovacom tábore Auschwitz-Birkenau. Počas druhej svetovej vojny zomrelo viac ako 500-tisíc Rómov, prenasledovaných na etnickom princípe a vystavených rasovo motivovanému násiliu.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Ďalšie aktuálne správy

V OBRAZOCH: Pietne podujatie pri príležitosti Pamätného dňa rómskeho holokaustu
6
Galéria
Zdroj: TASR/Erika Krčová
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM