Ilustračný obrázok k článku Dni mesta, aké Bystrica ešte nezažila: PROGRAM bude v MHD aj na staniciach
1
Galéria
Zdroj: TASR

Dni mesta, aké Bystrica ešte nezažila: PROGRAM bude v MHD aj na staniciach

Zatiaľ, čo sa do programu zapojilo v minulom roku 27 kultúrnych inštitúcií, občianskych združení či jednotlivcov pôsobiacich v Bystrici, v roku 2022 je to viac ako 50 partnerov.

Jakub Forgács Kultúra
Jakub Forgács Kultúra

Dni mesta, aké Bystrica ešte nezažila: PROGRAM bude v MHD aj na staniciach

Zatiaľ, čo sa do programu zapojilo v minulom roku 27 kultúrnych inštitúcií, občianskych združení či jednotlivcov pôsobiacich v Bystrici, v roku 2022 je to viac ako 50 partnerov.

Ilustračný obrázok k článku Dni mesta, aké Bystrica ešte nezažila: PROGRAM bude v MHD aj na staniciach
1
Galéria
Zdroj: TASR

Viac ako 50 partnerov, 100 rôznych podujatí v rámci štyroch dní na viac ako 30-tich miestach. Takto budú vyzerať tohtoročné Dni mesta, počas ktorých budete môcť zažiť Bystricu tak, ako nikdy predtým .Banskobystričania, ale aj návštevníci sa môžu tešiť na pestrý kultúrny program, ktorý bude sprevádzať hudba, tanec, spev, rôzne výstavy, vernisáže, workshopy, aktivity či zaujímavosti. Dejiskom bude Námestie SNP, Národná i Lazovná ulica, ale aj okolité miesta. Podujatie, ktoré už tradične štartuje Kultúrne leto v meste pod Urpínom, potrvá od 16. do19. júna 2022. Informovala o tom hovorkyňa primátora Dominika Adamovičová.

V duchu happeningu

Po ťažkom období nechceného kultúrneho ticha budú tohtoročné Dni mesta doslova happeningom. Program do istej miery kopíruje koncepčnú líniu projektu Európskeho hlavného mesta kultúry. Jednou z priorít je využitie a prepojenie obrovského kultúrneho potenciálu, ktorý sa v Banskej Bystrici nachádza.

Dni mesta odštartujú vo štvrtok 16. júna 2022 udeľovaním cien mesta v historickej radnici. V podvečerných hodinách sa uskutoční v Robotníckom dome koncert klaviristiek Dany Miklošovej a Lucie Biľakovej pod názvom Štvorručný klavír naprieč storočiami. Po minuloročnom objavovaní Stoličkovej ulice, kde dianie zamerali na Lazovnú ulicu, bude tento rok hlavným centrom Národná ulica. Dôvodom sú výročia dvoch dominánt situovaných v tejto lokalite, a to 95 rokov od začatia stavby Národného domu a 90. výročie postavenia pobočky Národnej banky Slovenska. Aby organizátori podčiarkli koncept happeningu, program bude aj na Námestí SNP, v uliciach mesta, v parkoch, ale aj na rôznych iných lokalitách.

„Happening zahŕňa a predstavuje akčné, improvizované umenie, ktoré sa odohráva na špecifických, netypických miestach pre umelecké formy. Ten banskobystrický sa spustí na viacerých miestach práve v piatok o 14.00 hod., kedy budú v niektorých linkách MHD tanečné, hudobné či herecké improvizácie. Tanečný odbor ZUŠ J. Cikkera bude tancovať vo vybraných nákupných centrách. Na malej a veľkej železničnej stanici sa predvedú tanečníci a hudobníci z Konzervatória J. L. Bellu. Na Námestí SNP sa predstaví spevácky zbor Štátnej opery, čo bude pre všetkých určite veľmi atraktívne. Mesto bude doslova zaplavené umením a kultúrou,“ vysvetľuje garantka podujatia a programová pracovníčka referátu Robotníckeho domu v Banskej Bystrici, Zuzana Chrenková Srncová.

Na čo sa tešiť?

Park J. D. Matejovie v Národnej sa premení na oddychovú zónu s lehátkami a farebnými slnečníkmi. V Parku L. Novomeského sa uskutočnia pouličné koncerty banskobystrických umelcov, ale aj prezentácia parkouristov. Zatiaľ, čo sa do programu zapojilo v minulom roku 27 kultúrnych inštitúcií, občianskych združení či jednotlivcov pôsobiacich v Banskej Bystrici, v roku 2022 je to viac ako 50 partnerov. Sú medzi nimi Železnice SR, SAD Zvolen, obchodné centrá, Lesy SR, pobočka NBS a Národný dom, ale aj umelecké školy: ZUŠ J.Cikkera, Konzervatórium J. L. Bellu či študenti Akadémie umení. Zapojili sa aj niektoré hudobné kluby – Hogo Fogo a Urban Spot. Umelecká komunita na Lazovnej ulici sa po minulom úspešnom programe spojila a v rámci tohtoročných Dní mesta pripravila vlastný Lazovná fest, ktorý zastrešuje 365.labb s Evou Ščepkovou. Nebude chýbať ani pozorovanie oblohy na Vartovke či prehliadka panoramatických filmov na Amfiteátri P. Bielika.

V piatok, 17. júna sa v priestoroch Hodinovej veže v čase od 9.00 do12.00 hod. uskutoční predaj suvenírovej nula-eurovej bankovky THURZO – FUGGER zážitkovej expozície. Na banskobystrickom námestí sa predstavia aj denné a komunitné centrá, mimovládne organizácie pôsobiace na území mesta, ale aj Mestská platforma, ktorá odprezentuje nápady k obnove Mestského parku na Tajovského ulici. Zároveň tu vystúpia bojovníci thajského boxu spolu s banskobystrickým šampiónom Vladimírom Moravčíkom. Piatkový večer uzavrie na pódiu špeciálny koncert mladej generácie banskobystrických hudobníkov pod názvom Filip Jánošík a Hotoví Umelci banskobystric­kej scény.

Počas štyroch dní si môžu všetci milovníci a nadšenci umenia vychutnať výstavy, expozície, tvorivé dielne, divadlo, koncerty, potulky mestom, ale aj tanec či čítanie v parku pre deti. Hlavným cieľom tohtoročných Dní mesta je, aby si Banskobystričania, ale aj návštevníci z iných miest či dokonca krajín odniesli nielen jedinečný zážitok, ale hlavne spoznali miesta, kde sa kultúra tvorí a prezentuje.

Podrobný program Dní mesta Banská Bystrica nájdete v priloženej galérii.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Ďalšie aktuálne správy

PROGRAM Dní mesta Banská Bystrica 2022
1
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín