Deň kroja, Hex aj obľúbené kolotoče. Kompletný PROGRAM 361. Radvanského jarmoku

361. Radvanský jarmok je predo dvermi. Na čo všetko sa môžu tešiť návštevníci tento rok?

Jakub Forgács

Mesto Banská Bystrica pripravuje 361. Radvanský jarmok, ktorý bol v roku 2011 oficiálne zapísaný do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. Tento rok sa bude konať od štvrtku 6. do nedele 9. septembra 2018 a opäť so sebou prinesie pestrý program. Na čo všetko sa môžete tešiť?

Trh tradičných remesiel a stánky s ľudovo – umeleckými výrobkami – Námestie Štefana Moysesa, Námestie SNP, Dolná ulica: piatok 10:00 – 20:00, sobota 9:00 – 20:00, nedeľa 9:00 – 16:00

Prevádzkový čas pohostinské a reštauračné služby – Námestie Štefana Moysesa, Dolná ulica, Štefánikovo nábrežie, Hronské predmestie: štvrtok 14:00 – 2:00. piatok 9:00 – 2:00, sobota 9:00 – 2:00, nedeľa 9:00 – 16:00

Prevádzkový čas zábavných zariadení, atrakcií a lunaparkov – Štefánikovo nábrežie, Hronské predmestie, Námestie Slobody: štvrtok – nedeľa 9:00 – 24:00 (hudobná produkcia do 22:00)

Program 361. Radvanského jarmoku

PONDELOK 3.9.

RADNICA

  • 17:00 – Kroje banskobystrického regiónu – Vernisáž výstavy fotografií Mira Kováča a Dušana Heina.

PIATOK 7.9.

NÁMESTIE SNP

  • 16.00 – Stretli sme sa na jarmoku – Slávnostný otvárací ceremoniál
  • 16.30 – Letokruhy nášho času – 60 rokov folklórneho súboru Partizán
  • 18:00 – Cigánski diabli – Jedinečné hudobné zoskupenie. 19.30 h – Balkanix Originálna hudba z Balkán
  • 21:30 – Hex – Hity známej slovenskej kapely

NÁDVORIE RADNICE

  • 16:00 – 18:00– Drotárska škola, To koryto maľovanô

BARBAKAN

  • 12:00 – Folklórne obrázky zo Slovenska – Mužská spevácka skupina z Heľpy, Trombitáši – Štefánikovci a Spevácka skupina Plátenník
  • 13:30 – Sokoliari kráľa Svätopluka – Ukážky výcviku dravcov
  • 14:00 – A tí naši Pohronci – Program k 10. výročiu ZAF Pohronci
  • 15:00 – To naše remeslo drotárske – O drotárskom remesle
  • 15:10 – Spevy a tance s DFS Prvosienka
  • 16:00 – Divadlo Clipperton – Zbojník Rumcajs
  • 17:00 – Radvanský trh ľudových remesiel oslavuje – Trh ľudových remesiel v minulosti a dnes s Vojtechom Majlingom. Účinkujú ZAF Pohronci
  • 18:00 – Fujara trombita – slovenský národný poklad – Program k zápisu do Slovenského kultúrneho dedičstva
  • 18:30 – Javory a Liesky z Badína – Program k Radvanskému jarmoku

Sprievodný program

  • 13:00 – 18:00 Tvorivé dielne s drotármi a vareškármi, fujara trombita a pastiersky roh s ukážkami výroby, funkčné repliky historických zariadení hámoru a ďalších banských strojov, tvorivé dielne UMB, Sokoliari kráľa Svätopluka, Veľtrh neziskoviek

SOBOTA 8.9.

NÁMESTIE SNP

  • 10:00 – Na Baňu klopajú – Galaprogram 11. ročníka medzinárodného folklórneho festivalu
  • 12:30 – Selčianka – 40 rokov Dychovej hudby Selčianka
  • 13:30 – Rádio Slovensko: Auto na kľúč
  • 15:00 – Deň kroja – 70. rokov týždenníka Slovenka, prezentácia krojov z celého Slovenska
  • 19:30 – Galliano forever – Akordeónový virtuóz Michal Červienka a jeho kapela
  • 21:00 – Baro Drom Orkestar (IT) – Jedinečné spojenie umelcov a originálnej gipsy hudby
  • 22:30 – Polemic – 30 rokov na hudobnej scéne

NÁDVORIE RADNICE

  • 11:00 – 18:00 – Drotárska škola, To koryto maľovanô
  • 11:00 – 18:00 – Ponožkové bábky – Tvorivé dielne BDNR.

BARBAKAN

  • 10:00 – Gajdoši a gajdošíci – Ľ. Tatarka Čalamach a jeho škola
  • 11:00 – Šajbianske pršťoke – Heligonkárske pršťoke M. Kováča
  • 11:30 – Hámor – pokračovanie banských tradícií
  • 12:00 – Mužská spevácka skupiny z Medzibrodu Borovô
  • 12:30 – Sokoliari kráľa Svätopluka – Ukážky výcviku dravcov
  • 13:00 – Slovenský rozprávkar Pavol Dobšinský – 190. výročie narodenia
  • 13:15 – Divadlo na hojdačke – Čert slúži – Dobšinského rozprávka v podaní Divadla na hojdačke
  • 14:30 – Divadlo na hojdačke – Lomidrevo
  • 15:30 – Pozdravy z medzinárodného festivalu na Baňu klopajú – DFS Matičiarik so svojimi hosťami
  • 17:00 – Jubilant Ján Haruštiak – Bábkoherec a režisér
  • 17:15 – Divadlo pod balkónom – Krajčír Nitôčka
  • 18:30 – Maroš Bango – Slovenský “Bocelli” a jeho koncert
  • 19:30 – UFS Mladosť

Sprievodný program

  • 13:00 – 18:00 Tvorivé dielne s drotármi a vareškármi, fujara trombita a pastiersky roh s ukážkami výroby, funkčné repliky historických zariadení hámoru a ďalších banských strojov, tvorivé dielne UMB, Sokoliari kráľa Svätopluka, Veľtrh neziskoviek

NEDEĽA 9.9.

NÁMESTIE SNP

  • 11:00 – Drotárska fortúna – Príbeh spoločnosti veselých šermiarov Cassanova
  • 12:00 – Movie quartet – Filmová hudba v podaní sláčikového kvarteta
  • 13:00 – 100 rokov dychového orchestra od Hrona – Účinkuje Dychová hudba Železiarne Podbrezová a ich hostia: Martin Babjak, Ján Babjak, Tanečná skupina UFS Mladosť a Horehronská mužská spevácka skupina. 14.00 – Poďakovanie remeselníkom
  • 14:30 – Marína Bystričanom – Mozaikový program z tvorby Folklórneho súboru Maríny zo Zvolena

NÁDVORIE RADNICE

11:00 – 15:00 – Drotárska škola, To koryto maľovanô

BARBAKAN

  • 10:00 – Bábkarská duša – J. Pogorielová Dušová – Významné jubileum banskobystrickej autorky mnohých divadelných scén
  • 10:15 – Rytier Bajaja – Známu rozprávku zahrá Teatro Neline so scénou z dielne J. P. Dušovej
  • 11:00 – Sokoliari kráľa Svätopluka – Ukážky výcviku dravcov
  • 11:30 – Hámor – banská technológia
  • 12:00 – DFS Matičiarik
  • 13:00 – Fsk Priechoďan

Sprievodný program

  • 11:00 – 14:00 Tvorivé dielne s drotármi a vareškármi, fujara trombita a pastiersky roh s ukážkami výroby, funkčné repliky historických zariadení hámoru a ďalších banských strojov, tvorivé dielne UMB, Sokoliari kráľa Svätopluka

Sprievodné podujatia

NÁMESTIE SNP

  • Sokoliarska skupina Biatec: piatok – nedeľa 7.9. – 9.9.2018

DOLNÁ 25

  • Drobné hospodárske zvieratá, akvaristika: piatok – sobota 7.9. – 8.9.2018 od 10:00 do 19:00. V nedeľu 9.9.2018 od 10:00 do 12:00

Pozrite si v priloženej fotogalérii zábery z minuloročného Radvanského jarmoku!

Zdroj: Dnes24.sk

Odporúčame