Jakub Forgács Rôzne

Deň cestovného ruchu: Tešte sa na všakovaké podujatia + prehliadky mesta!

Spoznajte kúpele, ktorých práca s vodou má blahodarné účinky na zdravie človeka, vypočujte si zaujímavé rozprávanie o jedinečnej kultúrnej pamiatke na splavovanie rovnaného dreva, prejdite sa po meste so sprievodcom a dozviete sa viac o vode, ktorá ovplyvnila život obyvateľov Banskej Bystrice.

Ilustračný obrázok k článku Deň cestovného ruchu: Tešte sa na všakovaké podujatia + prehliadky mesta!
Foto: Marcel Páleš / Zdroj: Dnes24.sk

Banská Bystrica sa tento rok do osláv SDCR zapája štvrtýkrát. Aktivity, ktoré majú poukázať na dôležitosť vody pre život a jej úzky vzťah s cestovným ruchom, budú prebiehať od 10:00 do 17:00 v Radnici a na Námestí SNP. Vo foyer Radnice bude vystavený model vodného žľabu Rakytovo, kultúrnej pamiatky, ktorá slúžila na splavovanie rovnaného dreva, či interaktívna výstava Voda je život.

Cestovný ruch a voda: Naša minulosť, prítomnosť a budúcnosť

V sobášnej sieni si budú môcť návštevníci vypočuť prednášky a pred budovou Radnice pripravilo Informačné centrum v spolupráci s Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Stredné Slovensko, Slovenskou agentúrou pre cestovný ruch a Banskobystrickým samosprávnym krajom prezentáciu subjektov cestovného ruchu, ktorých činnosť je neodmysliteľne spätá s vodou.

V tomto roku sa jeho oslavy ponesú v duchu témy „Cestovný ruch a voda: Naša minulosť, prítomnosť a budúcnosť“. Svetový deň cestovného ruchu (World Tourism Day – WTD) je tematická udalosť vyzdvihujúca socio-ekonomický význam cestovného ruchu. Od roku 1980 sa každoročne oslavuje 27. septembra spektrom podujatí vo všetkých kútoch sveta. Téma „Cestovný ruch a voda: ochrana našej spoločnej budúcnosti“ korešponduje s Medzinárodným rokom spolupráce v oblasti vody, ktorý vyhlásilo valné zhromaždenie OSN. Hostiteľskou krajinou oficiálnych osláv SDCR 2013 sú Maldivy.

Z hľadiska služieb a ústretovosti máme ešte veľké medzery

Podľa primátora mesta Petra Gogolu Banská Bystrica má z hľadiska rozvoja cestovného ruchu veľmi veľký potenciál. „Historické pamiatky a prírodné krásy sú darom, ktorý sme dostali od svojich predkov. Našou úlohou je naučiť sa tento dar využiť a premeniť ho na hodnotu,“ povedal primátor. „Musím však konštatovať, že z hľadiska služieb a ústretovosti voči turistom máme ešte veľké medzery,“ pokračoval. Aj preto je podľa neho dobré, že v Banskej Bystrici oslavujú SDCR a majú tak možnosť zamyslieť sa nad tým ako cestovný ruch aktívne vytvárať a čo všetko môže priniesť.

Program

Priestor pred Radnicou

  • 10:00 – 17:00 Prezentácia subjektov cestovného ruchu: Mesto Banská Bystrica, Oblastná organizácia cestovného ruchu Stredné Slovensko, Banskobystrický samosprávny kraj, Slovenská agentúra pre cestovný ruch, Brusnianka, AQUA trade Slovakia. Zvolen, Kúpele Sliač, Hotel Kaskády, Mestské lesy Banská Bystrica a Lodenica na Mlynčoku

Foyer Radnice

  • vystavený model Vodný žľab Rakytovo
  • panelová prezentácia projektu „Banskobystrické more“
  • výstava fotografií technických pamiatok na Hrone a vodných tokoch v okolí Banskej Bystrice
  • Voda je život – interaktívna výstava podporená z programu LIFE + a príspevku MŽP SR (partneri prektu: VÚVH, SAŽP, DAPHNE)

Radnica – Sobášna sieň

  • 11:00 a 13:00 prednáška Vplyv alkalickej vody na zdravie človeka
  • 14:00 prednáška Účinok minerálnych vôd v kúpeľoch Sliač
  • 15:00 prednáška Splavovanie dreva pomocou unikátneho vodného žľabu Rakytovo

Námestie SNP – pri fontáne

  • 16:00 Prehliadky Mesta Banská Bystrica: Voda ako zdroj prežitia, zábavy a ako živel – prehliadka pre deti a nielen pre ne…
  • Voda a Banská Bystrica – prehliadka o spojení vody s Banskou Bystricou v rozličných formách od počiatku až do dnešných dní

Zdroj: Global24/TASR

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM