Jakub Forgács Rôzne

Ďalšia akcia pod palcom Marcelky Konrádovej: Módna prehliadka vozičkárov!

Módnu prehliadku vozičkárov, krst kníh, oceňovanie za dobrovoľnícku činnosť i vystúpenie speváčky Kristíny prinesie benefičné podujatie Žijeme spolu, ktoré organizuje 1.10. o 18:00 na radnici Občianske združenie (OZ) Prístav nádeje pri príležitosti 1. výročia Chránenej kaviarne s knižnicou Prístav.

Ilustračný obrázok k článku Ďalšia akcia pod palcom Marcelky Konrádovej: Módna prehliadka vozičkárov!
Foto: Marcel Páleš / Zdroj: Dnes24.sk

Predsedníčka OZ Marcela Václavková Konrádová na dnešnej tlačovej konferencii uviedla, že ďalším dôvodom na zorganizovanie akcie je opäť hovoriť o ľuďoch s hendikepom a dospieť k zmene postoja k nim. „Je to čas na otvorenosť a zmenu postoja,“ konštatovala Václavková Konrádová s tým, že by chcela pomôcť ľuďom s hendikepom, aby sa nebáli vystúpiť, hovoriť o tom, čo im chýba a prísť s návrhmi či riešeniami. Spomínané Tréningové centrum pre hendikepovaných v Banskej Bystrici vzniklo 1. októbra 2012.

„Áno, ešte prednedávnom sme hľadali mladé dievčatá a ženy, ktorí sa nechcú skrývať. Zastávam totiž názor, že ľudia s hendikepom sú nositeľmi tých istých ľudských práv ako všetci ostatní, ako ľudia bez hendikepu, len s istým obmedzením. Zdravotným. Preto nevidím dôvod na to, prečo sa pekne neobliecť a nevyraziť niekde do spoločnosti,“ hovorí predsedníčka OZ Prístav nádeje.

Modelky od 20 do 83 rokov

Módnu prehliadku spoločenských šiat, prvú takéhoto druhu na Slovensku, nazvali Elegancia bez hraníc. Vekové zloženie modeliek i modelov je od 20 do vyše 80 rokov, na základe rozposlaných pozvánok sa prihlasovali sami. „Ozvali sa nám z jedného domova sociálnych služieb, že ich klientka by veľmi chcela, či nám to neprekáža, že má 83 rokov. Uvedomila som si pri hľadaní modelov, že treba mať čistú a otvorenú myseľ. Keď sú tí ľudia vyrovnaní sami so sebou, prečo nie, prečo by sme im mali v tom brániť?“ uviedla Václavková Konrádová.

Organizácia nehľadala tváričky bez vrások s mierami 90:60:90 a netrvala ani na veku „tínedžeriek.“ Verejne totiž prezentovala, že každá žena je nádherná a na veku, postave a ani hendikepe vôbec nezáleží. O to viac zostala organizátorka benefície potešená, keď sa medzi prihlásenými objavil i mladý muž, vozičkár. Jediným kritériom pri výbere účinkujúcich bola vnútorná vyrovnanosť so sebou samým, chuť a nebojácnosť. „Predsa len ide o prvú prehliadku svojho druhu a na Slovensku sme v otázkach predsudkov a bariér ešte v plienkach. Napokon sama som osoba s hendikepom a stretávam sa s rôznymi postojmi spoločnosti na moju adresu. Aj preto som sa s Prístavákmi – ľuďmi s rôznych druhom zdravotného postihnutia, rozhodla priniesť spoločenskú udalosť, ktorá vytvorí ideálny priestor na otvorenosť a rovnosť,“ konštatuje ďalej predsedníčka združenia Václavková Konrádová.

Akcia nie je o obliekaní a ani modeloch. Odev je však akýmsi „nástrojom“ na to, aby sa ľudia s hendikepom ľahšie priblížili k širšej verejnosti a možno aj k politikom. „Je to jedna z ciest, ako ľuďom priblížiť problematiku osôb so zdravotným postihnutím, pretože si myslím, že je čas na zásadnú zmenu sociálneho postoja,“ uvádza Václavková Konrádová. Ako ďalej prezradila predsedníčka združenia, ani nájsť dievčatá nebola ľahká cesta. „Ľudí s hendikepom je žiaľ medzi nami dosť, choroba a úrazy číhajú na každom kroku, vek a ani pohlavie si nevyberajú. Avšak je len málo ľudí, ktorí sú so sebou a svojou životnou situáciou vyrovnaní natoľko, aby sa dokázali postaviť pred publikum,“ opisuje Václavková Konrádová.

Bariéry nie sú iba fyzické

Za dobrovoľnícku činnosť budú ocenení jednotlivci i organizácie cenami Zrnká pomoci. „Ľudia z celého Slovenska sa mohli prihlasovať či nominovať ľudí vo svojom okolí, ktorých poznajú a pracujú na tejto dobrovoľníckej báze, bez nároku na honorár. Vybrali sme šiestich, ktorí ocenenie dostanú,“ vysvetlila Václavková Konrádová.

Na podujatí pokrstia dve knihy. Jednu s názvom H(a)ndikep pod čapicou s podtitulom Aj my vieme piecť… pripravila 22-ročná Andrea Tomíková s Downovým syndrómom, ktorá sa v chránenej kaviarni s knižnicou zúčastnila na intenzívnom kurze sebaobsluhy, vrátane pečenia. Druhou je zbierka básní Láska bez bariér, na ktorej sa autorsky podieľali Václavková Konrádová a vozičkár Martin Bernadič. Výťažok z predaja pôjde na podporu ľudí so zdravotným postihnutím a činnosť Tréningového centra pre hendikepovaných.

Primátor Banskej Bystrice Peter Gogola prevzal záštitu nad benefičným podujatím. Podotkol, že mesto prijíma pre uľahčenie života hendikepovaných mnoho opatrení v rôznych oblastiach. Podľa jeho slov existujú nielen fyzické bariéry. „Sú to bariéry v mysli ľudí, ktorých sa musíme zbaviť na to, aby sme dokázali akceptovať hendikepovaných ľudí, ktorí majú buď nejaký zmyslový, alebo telesný problém, alebo sú, dajme tomu, sociálne odkázaní,“ konštatoval primátor.

Viac informácií sa dozviete na www.pristav-nadeje.eu alebo www.facebook.sk/pristavnadeje.

Zdroj: Bystrica24/TASR

Benefičný koncert Žijeme spolu: Prehliadkou vozičkárov rúca mýty o ľuďoch s hend
1
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
======= >>>>>>> c6e424c361d8f27037ade60c6234148f30c95479