Ilustračný obrázok k článku Covid-19 sa nevyhýba ani väzňom: Koľko nakazených je v Bystrici?
Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Covid-19 sa nevyhýba ani väzňom: Koľko nakazených je v Bystrici?

Aktuálne ochorenie COVID-19 evidujú u 236 väzňov. Časť z nich je aj pod Urpínom.

Krimi Správy
Krimi Správy

Covid-19 sa nevyhýba ani väzňom: Koľko nakazených je v Bystrici?

Aktuálne ochorenie COVID-19 evidujú u 236 väzňov. Časť z nich je aj pod Urpínom.

Ilustračný obrázok k článku Covid-19 sa nevyhýba ani väzňom: Koľko nakazených je v Bystrici?
Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Celkovo 236 väznených osôb nakazených ochorením COVID-19 eviduje k štvrtku Zbor väzenskej a justičnej stráže (ZVJS). V nemocnici pre obvinených a odsúdených v Trenčíne evidovali do štvrtka 16 pacientov s týmto ochorením a v civilnom zariadení sa s ochorením COVID-19 nenachádza žiadna väznená osoba. Informovala o tom hovorkyňa ZVJS Monika Kacvinská.

Desiatky v Bystrici

Ako priblížila, počet hospitalizovaných väznených osôb v ústave v Trenčíne bol v minulom roku 119 pacientov a doteraz za rok 2021 je ich 113.

Aktuálne do štvrtka najviac postihnutých pacientov s ochorením COVID-19 evidovali vo väzení Košice-Šaca – 114, v Prešove – 31 a v Banskej Bystrici – 27. Nasleduje po 15 väzňoch Ilava a Košice.

Prijali opatrenia

„Od začiatku prepuknutia pandémie ochorenia COVID-19 sú v ústavoch dodržiavané všeobecne záväzné právne a interné predpisy určujúce používanie rúšok v interiéri, ako aj v exteriéri, je meraná telesná teplota všetkých osôb vstupujúcich do ústavu vrátane personálu. Zároveň sú zabezpečené dezinfekčné prostriedky na dezinfekciu rúk väznených osôb aj ďalších vstupujúcich osôb, využívajú sa germicídne žiariče a je vykonávaná dezinfekcia plôch v častejších intervaloch,“ uviedla na margo opatrení hovorkyňa.

Ako priblížila, v súvislosti s výskytom pozitívne testovaných väzňov bol obmedzený ich vzájomný kontakt mimo ubytovacích sektorov. „Všetky činnosti odsúdených sú organizované so zreteľom na eliminovanie možnosti stretnutia väčšieho počtu odsúdených, návštevy advokátov a orgánov činných v trestnom konaní sú realizované bezkontaktne, výdaj stravy je realizovaný v jednotlivých oddieloch,“ povedala Kacvinská.

Testovanie, ako ďalej uviedla, sa realizuje pravidelne v súlade s internými predpismi a najmä podľa potreby, respektíve podľa rozhodnutia a návrhu krízového štábu riaditeľov ústavov a zdravotníckeho zariadenia. „Testovanie sa vykonáva napríklad pri eskortovaní väznených osôb mimo ústavov, pred prepustením z ústavu vrátane podmienečného prepustenia, ďalej v prípade výskytu prvotných príznakov ochorenia a podobne,“ uviedla hovorkyňa.

Odsúdení, u ktorých testovanie potvrdí prítomnosť ochorenia COVID-19 sú ihneď ubytovaní oddelene od ostatných odsúdených. Rovnako odsúdení, ktorí boli v kontakte s pozitívne testovanými sú umiestnení do karantény a ubytovaní oddelene od ostatných. „V každom ústave sú pripravené karanténne cely, izby, sektory, kde sa väznené osoby umiestňujú do 10-dňovej karantény po nástupe do výkonu väzby a do výkonu trestu odňatia slobody. Taktiež sú vyhradené cely a miesta v ústave, kde dochádza k izolovaniu pozitívne testovaných väznených osôb,“ dodala.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Prečítajte si tiež

Zdroj: TASR
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie