Monika Obrtalová Rôzne

Chrípková sezóna je už za dverami, treba sa na ňu pripraviť

Pomerne výrazný vzostup chorobnosti na akútne respiračné ochorenia (ARO), či chrípku a jej podobné ochorenia (CHPO), ktoré už bezosporu súvisia s nastupujúcou chrípkovou sezónou, zaznamenali v 38. kalendárnom týždni epidemiológovia v Banskobystrickom

Podľa analýzy hlásení 56 percent lekárov pre deti a dorast a 46 percent lekárov prvého kontaktu pre dospelých v Banskobystrickom kraji možno konštatovať, že výskyt ARO v tomto regióne stúpol v porovnaní s uplynulým týždňom o 42 percent a výskyt CHPO o 39 percent. Napriek tomuto vzostupu možno situáciu považovať za primeranú ročnému obdobiu, ako aj dlhoročnému priemeru. Dokonca v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška je chorobnosť na ARO vyššia len o 15 percent a na CHPO nižšia o tretinu.

Na ARO je tu v súčasnosti v absolútnych číslach chorých 3641 ľudí, ktorých v tomto týždni do systému banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) zahlásili ošetrujúci lekári. Predstavuje to prepočítanú chorobnosť 1136 na 100 tisíc osôb. Počet chorých na chrípku je aktuálne 253, čo je chorobnosť 79 osôb na 100 tisíc obyvateľov.

RÚVZ v Banskej Bystrici, ktorý zbiera údaje o chorobnosti za celý Banskobystrický kraj, neevidoval tento týždeň žiadny prípad závažného akútneho respiračného ochorenia (SARI). Naďalej sa na pôvode ochorení podieľajú predovšetkým vírusy, ktoré nespôsobujú ťažšie akútne ochorenia. V 38. kalendárnom týždni v porovnaní s minulým týždňom napriek tomu stúpol takmer na dvojnásobok počet komplikácií zo zápalových ochorení horných ciest dýchacích ciest, ako aj chrípky.

Tieto ochorenia sa skomplikovali zápalmi dutín v 65 prípadoch, zápalmi stredného ucha v 31 prípadoch a v 23 prípadoch zápalom pľúc. Najviac skomplikovaných prípadov je vo vekovej skupine seniorov – až 10 percent, ostatné vekové skupiny sú na tom približne rovnako. Najvyšší počet chorých na ARO je v absolútnych číslach v analyzovanom týždni v okrese Lučenec (552), Rimavská Sobota (520), Revúca (424) a Veľký Krtíš (403).

Len o niečo nižší počet chorých je v okresoch Žiar nad Hronom, Banská Bystrica a Žarnovica. Čo sa týka chrípky a jej podobných ochorení je najvyšší počet pacientov v okrese Veľký Krtíš, nasleduje okres Revúca a Banská Bystrica. Chorí sú predovšetkým občania v produktívnom veku a deti základných škôl, pomerne vysoká chorobnosť je aj medzi najmenšími deťmi od 0 do 5 rokov.

RÚVZ Banská Bystrica

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM