Jakub Forgács Správy

Chrípka zatvorila desiatky škôl v Banskobystrickom kraji. To však nie je všetko

Trend zvyšovania chorobnosti na akútne respiračné ochorenia a chrípku a jej podobné ochorenia v Banskobystrickom kraji sa podľa slov epidemiológov v 8. kalendárnom týždni tohto roka prechodne zastavil.

Ilustračný obrázok k článku Chrípka zatvorila desiatky škôl v Banskobystrickom kraji. To však nie je všetko
4
Galéria
Zdroj: TASR

Výskyt akútnych respiračných ochorení (ARO) je nižší o necelých 8 percent, výskyt chrípky a jej podobných ochorení (CHPO) o 28 percent. V porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška je ale situácia opačná – počet chorých na respiračné ochorenia je vyšší o 45 percent a na chrípku o 40 percent. Informovala o tom Mária Tolnayová, hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Banská Bystrica.

„Z 13 okresov Banskobystrického kraja sú lokálne epidémie v desiatich, zatvorených je až 41 materských, základných a stredných škôl a zákaz návštev je v 8 zdravotníckych zariadeniach v kraji. V rámci samotnej Banskej Bystrice sú pre verejnosť zakázané návštevy v Rooseveltovej nemocnici, v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou, v Stredoslovenskom ústave srdcových a cievnych chorôb, v nemocnici Zelený dom a v zdravotníckom zariadení pre diagnostiku a liečbu rakoviny prsníka Mammacentrum sv. Agáty. Zákaz návštev je tiež v breznianskej, revúckej a rimavskosobotskej nemocnici,“ vymenovala Tolnayová.

„Epidemiológovia RÚVZv Banskej Bystrici evidujú vo 8. kalendárnom týždni celkom 12438 chorých a rozličné respiračné ochorenia, čo predstavuje chorobnosť takmer 3287 na 100-tisíc obyvateľov v starostlivosti lekárov, hlásiacich v tomto týždni. Z tohto počtu je 1415 prípadov chrípky, či chrípke podobných ochorení, čo jej chorobnosť 374 prípadov na 100-tisíc obyvateľov v starostlivosti lekárov, hlásiacich v tomto týždni,“ povedala Tolnayová so slovami, že epidemiológovia banskobystrického RÚVZ urobili túto analýzu na základe hlásení 66 percent všetkých lekárov pre deti a dorast a 55 percent lekárov pre dospelých z tohto regiónu.

„Najviac chorých na ARO v Banskobystrickom kraji opäť hlásia okresy Rimavská Sobota , Lučenec, Zvolen a Revúca. Chorých na chrípku je najviac v okresoch Zvolen, Lučenec, Banská Bystrica, Rimavská Sobota a Žarnovica. Epidemiológovia takýto vývoj očakávali a naďalej dodržiavajú prísnu epidemiologickú bdelosť hlavne v súvislosti s výskytom SARI,“ vymenovala.

Počet komplikácií z uvedených ochorení predstavuje v kraji 2,4 percenta. „Najčastejšie sa zápalové ochorenia horných ciest dýchacích, ako aj chrípky skomplikovali zápalmi dutín (178 prípadov), v 74 prípadoch zápalom pľúc a v 45 prípadoch zápalmi stredného ucha. Ochorenia na ARO však tomto týždni v absolútnom počte chorých najviac postihujú vekovú skupinu ekonomicky aktívneho obyvateľstva, teda ľudí od 20 do 59 rokov, deti základných škôl a najmenšie deti od 0 do 5 rokov,“ dodala Tolnayová so s tým, že podobný trend je aj vo výskyte CHPO.

Foto: ilustračné

Chrípka
4
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM