Správy

Chrípka opäť útočí: Počet chorých v Banskobystrickom kraji stúpol o tretinu

Podľa predpokladov epidemiológov chorobnosť v Banskobystrickom kraji stúpa. Najvyššia je opäť v okrese Banská Bystrica.

Ilustračný obrázok k článku Chrípka opäť útočí: Počet chorých v Banskobystrickom kraji stúpol o tretinu
Zdroj: TASR

Na základe analýzy hlásení len 44 percent všetkých lekárov pre deti a dorast a 36 percent lekárov pre dospelých z Banskobystrického kraja epidemiológovia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Banská Bystrica konštatujú, že v prvom kalendárnom týždni roku 2019 sa tak, ako každoročne o tomto čase, potvrdil trend zvyšujúcej sa chorobnosti obyvateľov Banskobystrického kraja. Informovala o tom hovorkyňa bystrického RÚVZ Mária Tolnayová. V medzitýždňovom porovnaní sa počet chorých na akútne respiračné ochorenia (ARO) zvýšil takmer o 22 percent a počty chorých na chrípku a jej podobné ochorenia o tretinu.

„RÚVZ v rámci celého Banskobystrického kraja aktuálne eviduje v 1. kalendárnom týždni 2019 2071 prípadov akútnych respiračných ochorení a 124 prípadov chorých na chrípku. Chorobnosť v prípade bežných zimných ochorení horných dýchacích ciest tak aktuálne predstavuje 830 prípadov na 100-tisíc obyvateľov kraja (údaj, ktorým sa relevantne dá porovnať chorobnosť v porovnaní s inými krajmi SR), chorobnosť na chrípku je 50 na 100-tisíc obyvateľov,“ povedala hovorkyňa so slovami, že ochorenia na ARO však tomto týždni najviac postihujú ekonomicky aktívne obyvateľstvo a najmenšie deti od 0 do 5 rokov. Ostatné vekové skupiny sú na tom približne rovnako. Podobný vývoj je podľa Tolnayovej aj v chorobnosti na chrípku a jej podobné ochorenia.

„Najvyššia chorobnosť na ARO je v Banskobystrickom okrese –1693 osôb v starostlivosti lekárov hlásiacich v tomto týždni. Nasledujú okresy Detva, Krupina a Žarnovica. Chorobnosť na chrípku je najvyššia v okrese Žarnovica, Poltár a Detva. Počet komplikácií z ARO je rovnako nízky, ako uplynulý týždeň. Najčastejšie sa zápalové ochorenia horných dýchacích ciest, ako aj chrípky skomplikovali zápalmi dutín (18 prípadov), v 8 prípadoch zápalom pľúc a v 2 prípadoch zápalmi stredného ucha,“ dodala Tolnayová.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie