Správy

Chcete sa vyhnúť PROBLÉMOM? Mesto UPOZORNILO vlastníkov pozemkov na ich POVINNOSŤ

Viaceré invázne druhy v súčasnosti tvoria rozsiahle porasty, najčastejšie popri vodných tokoch, cestách, železniciach a na opustených priestranstvách. Na čo by mali myslieť Bystričania?

Ilustračný obrázok k článku Chcete sa vyhnúť PROBLÉMOM? Mesto UPOZORNILO vlastníkov pozemkov na ich POVINNOSŤ
Zdroj: TASR/Milan Kapusta

Banskobystrická samospráva sa usiluje o minimalizovanie inváznych rastlín na svojom území, a preto na základe oznámenia o ich povinnom odstraňovaní k tomu pravidelne vyzýva vlastníkov, správcov a užívateľov pozemkov v meste. TASR o tom v utorok informoval Miroslav Strelec z kancelárie primátora.

Bezodkladné odstránenie

Invázne rastliny majú schopnosť rýchlo sa šíriť koreňmi, odlomkami a semenami. Vytláčajú pôvodné rastlinstvo, a to aj na veľkých plochách. Okrem ničenia prírody môžu spôsobovať veľké ekonomické škody, najviac v poľnohospodárstve a lesníctve.

„Nepôvodné druhy rastlín na našich mestských pozemkoch odstraňujú Záhradnícke a rekreačné služby. Zamestnanci si vedú presnú evidenciu výskytu inváznych rastlín aj evidenciu opakovaných zásahov na ich likvidáciu. V prípade výskytu týchto rastlín na pozemkoch vo vlastníctve fyzických alebo právnických osôb im oddelenie životného prostredia zasiela výzvy na ich bezodkladné odstránenie a zabezpečenie pravidelnej údržby pozemku,“ konštatovala vedúca oddelenia životného prostredia magistrátu Beata Kostúrová.

Viaceré invázne druhy v súčasnosti tvoria rozsiahle porasty, najčastejšie popri vodných tokoch, cestách, železniciach a na opustených priestranstvách. Často zasahujú do cenných pôvodných rastlinných spoločenstiev.

Kde sa nachádzajú?

„Invázne rastliny sa vyskytujú hlavne v okrajových častiach mesta, ktoré nie sú dostatočne kosené. Taktiež sú v objektoch bývalých priemyselných podnikov, ktoré boli zlikvidované a ich pozemky sú desiatky rokov neudržiavané, napríklad Smrečina či bývalý areál Slovenky. Nájsť ich môžeme i v lokalite bývalých záhradkárskych osád, ktoré sú pripravované na výstavbu, ale vlastníci pozemkov sa nijako nepričinili o likvidáciu nepôvodných druhov. Ide o zrušené osady Pod Urpínom, na konci Hviezdoslavovej ulice a aj o záhradkársku oblasť nad Internátnou ulicou,“ vysvetlila Eva Furčáková z oddelenia životného prostredia.

Na Slovensku platná legislatíva ustanovuje zoznam inváznych rastlín. Medzi bylinné druhy je zaradený napríklad boľševník obrovský, ambrózia palinolistá či zlatobyľ kanadská a obrovská. Na zamedzenie ich šírenia sa vlastníkom pozemkov odporúča ich pravidelná údržba najmä kosením, mulčovaním, podsekávaním či vytrhávaním.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Ďalšie aktuálne správy

Video: Jakub Forgács / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM