Monika Obrtalová Rôzne

Cezhraničná spolupráca PKO

Park kultúry a oddychu funguje už 50 rokov ako organizátor spoločenského a kultúrneho života v meste pod Urpínom. Za minulý rok podali pracovníci PKO 15 projektov, z toho bolo 9 úspešných. Projekty podávali na Ministerstvo kultúry, Úrad vlády, VUC BB

Banskobystrický PKO oslovili organizátori z maďarského mesta Šalgotarián, a požiadali o participáciu v projekte cezhraničnej spolupráce „Ľudia ľuďom“, ktorá podporuje tzv. aktívne kultúrne podujatia, zachovávajúce tradície, spoluprácu a historické súvislosti, previazané zaujímavým spôsobom so súčasnosťou. A v tomto smere Banskobystričania bodujú. „PKO ponúklo netradičný trojlístok mimoriadne obľúbených a navštevovaných podujatí, Radvanský jarmok – najvýznamnejšie a najrozsiahlejšie podujatie, ktoré sa koná v Banskej Bystrici už úctyhodných 365 rokov. Je to prehliadka tradičného umenia, folklóru a zábavy, ktorá je dlhodobo zapísaná nielen vo zvykoslovných kalendároch inštitúcií, ale aj u jednotlivcov, nielen v Banskej Bystrici, ale na celom Slovensku,“ hovorí Ľubica Laššáková, manažérka PKO Banská Bystrica.

Ďalším tradičným podujatím, ktoré sa dostalo do trojlístka medzinárodného projektu cezhraničnej spolupráce je Medzinárodný dixielandový festival, festival svetového mena, ktorý je súčasťou UNITED EUROPE JAZZ FESTIVAL Banská Bystrica – Hradec Králové – Šalgotarián – Tarnow a je zapísaný aj v medzinárodnom kultúrnom kalendári. V tomto roku to bol už 16. ročník festivalu, ktorý prezentuje tvorbu umelcov síce menšinového, ale čoraz viac objavovaného hudobného žánru. Ako novinku ponúkol PKO do medzinárodného projektu Ľudia ľuďom aj Banskobystrický jarný umelecký festival, široko koncipovaný festival, ktorý zahŕňa celý rad žánrov a rôznorodých kultúrnych, umeleckých a spoločenských aktivít s cieľom vytvoriť podmienky pre úspešné účinkovanie našich i maďarských súborov, skupín a jednotlivcov a predpokladov pre založenie kultúrnej tradície, ktorá by bola základom pre trvalú udržateľnosť tohto podujatia.

Festival bude fungovať na základe výmeny účinkujúcich s maďarskou stranou. Veľký časový rozsah a rôznorodosť ponúkaných programov je zárukou, že tento festival bude mať čo ponúknuť širokej verejnosti a jeho realizácia na hlavnom námestí v exteriéroch centra mesta bude vytvárať neobmedzenú možnosť návštevnosti. Obsahom festivalu budú zvykoslovné pásma a obrazovo vizuálne stvárnenia Biblických námetov s tematikou Veľkej noci, kde sa bude prezentovať svojim tanečným a hudobným prejavom veľké množstvo domácich i zahraničných súborov. Okrem toho bude festival vytvárať priestor pre voľno časové aktivity, pouličné aktivity a festival obrích bábok. Organizátori z PKO Banská Bystrica veria, že rovnako ako desiatky predchádzajúcich vydarených podujatí prinesie aj medzinárodný projekt Ľudia ľuďom svoje ovocie v podobe spokojných domácich i zahraničných účinkujúcich a návštevníkov.

Zdroj: PKO Banská Bystrica

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM