Monika Obrtalová Hokej

Cenný bod z Popradu

Hokejisti Banskej Bystrice cestovali v 34. kole extraligy na horúci popradský ľad. Tím spod Tatier je na tom v poslednom období omnoho lepšie ako Barani, čo najlepšie dokumentuje fakt, že sa už v tabuľke bodovo dotiahol práve na Banskobystričanov. Na

HK Poprad – HC'05 Banská Bystrica 3:2 pp a sn (0:0, 1:0, 1:2 – 0:0, 1:0)

Góly: 36. Lapšanský, 56. Klouda, rozhodujúci nájazd premenil Lapšanský – 41. Šechný, 51. Hvila

Rozhodovali: D. Konc, Kalina, Smrek, vylúčení: 6:11, navyše: Nagy – Šimonovič obaja 10+10 minút za nešportové správanie, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 3723 divákov

Bystričania si v súboji o druhú priečku extraligovej tabuľky hneď z úvodu zavarili a nechali sa dva krát vylúčiť, domáci však ešte neboli v prevádzkovej teplote natoľko, aby dokázali početné výhody využiť. Na ľade sa od úvodu iskrilo, oba tímy sa prezentovali veľkým dôrazom a chcením vsietiť prvý gól. Časté narúšanie rozohrávok spôsobovalo gólmanom nemalé vrásky na čele, v prvom dejstve však obaja muži v maskách dominovali. V dobrej šanci najskôr neskóroval hosťujúci Hudec, na opačnej strane Šimonoviča márne pokúšali Kroták, Škovira i Bartečko. Tománek potom predviedol, prečo patrí k ťahúňom svojho mužstva. Puk z nemožného uhlu dostal pred Melicherčíka, no jeho trefa nebola uznaná kvôli postaveniu v bránkovisku a keď popradský brankár semaforom zneškodnil aj Hvilovu strelu, mužstvá odchádzali do kabín za bezgólového stavu. V 18. minúte však ten istý hráč stroskotal na Kasíkovi a pri páde sa zranil, pričom zasahovať musel lekár.

Začiatok druhej časti sa niesol v dominancii Popradčanov, ktorí pálili na Šimonoviča snáď z každej pozície. Tlak modro-bielych narušila až výmena názorov medzi Kasíkom a Hvilom, po ktorej sa do hry dostali aj „barani“. Obaja brankári svojimi zákrokmi postupne privádzali súpera do zúfalstva. Melicherčík sa zaskvel najmä pri Hlinkovej strele, Šimonovič zase likvidoval nebezpečné strely „kamzíkov“ počas presilovky o dvoch hráčov.

Hostia dokázali vyrovnať 33 sekúnd po začiatku tretej tretiny, keď si dobré miesto v útočnej tretine našiel Šechný a prekonal popradského gólmana. Podtatranci mohli znovu viesť, keď hosťujúci beci zabudli na pred bránou číhajúceho Bartečka, ten však svoj teč ani dorážku nenasmeroval do priestoru brány. A tak trestali hostia. Hudec vybojoval zdanlivo stratený puk, telom odstavil D. Brejčáka a naservíroval Hvilovi gól ako na podnose – 1:2. V 56. minúte sa udialo niekoľko zaujímavých momentov. Najskôr rozhodcovia poslali Bystričanov na trestnú lavicu za príliš veľa hráčov na ľade, čo rozčertilo celú hosťujúcu lavičku, aby hneď po deviatich sekundách vyrovnal Klouda na 2:2. Vzápätí vypenil brankár Šimonovič a za nešportové správanie musel dolu z klziska. Jeho náhradník Jakub Beňo sa však zaskvel tesne pred koncom riadnej hracej doby, keď neuveriteľným zákrokom zlikvidoval Bartečkovu šancu a muselo sa predlžovať. Predĺženie gól neprinieslo a tak rozhodovali samostatné nájazdy. Víťazný gól napokon zaznamenal Lapšanský.

Hlasy trénerov:

Ján Jaško, tréner Popradu: „Vynikajúci zápas pred vynikajúcimi divákmi, ktorí rozumejú hokeju. Presilovky nás vôbec nenaštartovali, skôr utlmili. V ďalšom priebehu to bolo vyrovnané. Prvý gól nás znovu nenaštartoval do väčšej aktivity a tretia tretina sa už niesla v znamení hostí. V nájazdoch nás podržal Melicherčík, ktorý potvrdil svoju vynikajúcu formu.“

Milan Staš, tréner B. Bystrice: „Od úvodu zápasu sme museli čeliť presilovým hrám domácich, ktoré sme úspešne zvládli. Priebeh zápasu bol vyrovnaný. Po prvom inkasovanom góle sme boli trpezliví a hrali ďalej svoj hokej. Hráčom ďakujem za perfektne odvedenú robotu, hlavne z taktickej stránky. Žiaľ, niekto nám to pokazil.“