Správy

Bystricou viedol sviečkový POCHOD: Súvisel s DOMINANTAMI, ktoré žiarili modrou, FOTO

Počas sviečkového pochodu prešli desiatky Bystričanov hlavnými ulicami mesta, cez hlavné námestie a okolo Pamätníka SNP.

Ilustračný obrázok k článku Bystricou viedol sviečkový POCHOD: Súvisel s DOMINANTAMI, ktoré žiarili modrou, FOTO
7
Galéria
Zdroj: TASR/Ján Krošlák

Pri príležitosti Svetového dňa povedomia o autizme sa v utorok od 19.00 hod. konal sviečkový pochod „modrou“ Banskou Bystricou. Symbolickým modrým svetlom sa za tmy rozsvietili dominanty ako Hodinová veža, historická radnica, mestský hrad Barbakan či Pamätník SNP. Majú upriamiť pozornosť verejnosti na závažnú vývinovú poruchu, ktorá ovplyvňuje spôsob, akým ľudia s autizmom vnímajú svet a komunikujú s inými.

Ako TASR informoval Adrián Antoš z občianskeho združenia Spoločnosť na pomoc osobám s autizmom (SPOSA) v Banskej Bystrici, na začiatku pochodu mohli účastníci prispieť zakúpením modrej sviečky v ručne vyrábanom svietniku od členov SPOSA na prevádzku ich ambulantných priestorov na Hornej ulici. Rovnako aj podporiť vytváranie nových služieb zameraných na autistov v Banskobystrickom samosprávnom kraji.

„Počas sviečkového pochodu prejdeme hlavnými ulicami mesta, cez hlavné námestie a okolo Pamätníka SNP. Pochod zakončíme v parku pred mestským úradom. Počas neho sa zastavíme pri jednotlivých osvetlených budovách a budeme diskutovať o zaujímavých aspektoch autizmu,“ priblížil Antoš.

Ako doplnil, občianske združenie SPOSA sa v poslednom období rozšírilo o odborníkov a dobrovoľníkov zaoberajúcich sa autistickým spektrom a neurodiverzitou. Sú schopní poskytnúť hlbšie porozumenie autizmu a nevyhnutnú podporu. Verejnosť preto pozývajú na podujatie Simulátor autizmu, ktoré sa začalo v utorok a potrvá do piatka (5. 4.) od 9.00 do 17.00 hod. v obchodnom centre Na Troskách. Prostredníctvom simulátora sa záujemcovia ocitnú vo svete autistov a lepšie ich spoznajú.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Ďalšie aktuálne správy

V OBRAZOCH: Sviečkový pochod Bystricou upriamuje pozornosť na ľudí s autizmom
7
Galéria
Zdroj: TASR/Ján Krošlák
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM