Marcel Páleš Rôzne

Bystrický doktor, ktorého zaradili medzi top lekárov SR: Je to pocta, ktorú si vážim!

Nedávno sme písali o bystrických lekároch, ktorí sa dostali medzi tých najlepšie hodnotených na Slovensku. Vyspovedali sme jedného z nich, a to Juraja Mazala z Rooseveltovej nemocnice.

Ilustračný obrázok k článku Bystrický doktor, ktorého zaradili medzi top lekárov SR: Je to pocta, ktorú si vážim!
Foto: Marcel Páleš / Zdroj: Dnes24.sk
  • Pán doktor, stále je to čerstvá vec, ako teda vnímate vaše zaradenie medzi najlepších doktorov na Slovensku?

Určite je to pocta, ktorú si vážim, ale ktorá patrí samozrejme celej nemocnici, a najmä kolektívu mojich spolupracovníkov, či už lekárov, sestier a sanitárok, nakoľko bez nich by sa táto náročná práca nedala vykonávať

  • Skúste teda našim čitateľom načrtnúť vašu cestu k doktorskému povolaniu.

Študoval som na LFUK Martin a po promócii v roku 1977 som nastúpil do vtedajšieho KÚNZ BB na pľúcne oddelenie, ktoré bolo ešte 15 rokov detašované v Podbrezovej. Spočiatku bolo dominantnou náplňou liečenie chorých s tuberkulózou pľúc, ale postupne sa oddelenie začalo zaoberať diagnostikou a liečbou zhubných nádorov/rakovi­ny/pľúc, čo aj v dnešných dňoch je jednou z jeho hlavných náplní, samozrejme popri diagnostike a liečbe ostatných akútnych a chronických pľúcnych ochorení. Od roku 1990 som primárom oddelenia až do dnešných dní. Podarilo sa nám vybudovať vyvážený kolektív lekárov a sestier, či už vekovo alebo odborne, čo považujem za jednu z najdôležitejších vecí pre činnosť každého pracoviska.

  • Keďže pôsobíte v Banskej Bystrici, sme zvedaví, ako sa v nej cítite… Čo na nej obľubujete?

Do roku 1977 som od malička vyrastal v Martine a už vtedy existovala medzi týmito mestami určitá rivalita, či už išlo o SNP, kultúrne pamiatky, prípadne rozdeľovanie financií. A my Martinčania sme mali vždy pocit krivdy, ale tento pocit po prvých dotykoch s mestom Banská Bystrica úplne vymizol a Bystricu som si osvojil nielen ako miesto trvalého pobytu, ale ako mesto, kde som našiel naplnenie po všetkých stránkach, či už športovo-rekreačnej, kultúrnej a spoločenskej. Potvrdením toho je aj skutočnosť, že už 15 rokov žijem trvalo na Králikoch, v krásnom horskom prostredí 8 km od miesta svojho pracoviska

  • A čo vaša práca, čo vás najviac teší na nej?

Možnosť pomôcť pacientom aj s donedávna zdanlivo nevyliečiteľným ochorením pľúc, ako je napríklad pľúcna rakovina, a podieľať sa na výskume nových liekov, nielen na toto ochorenie. Naše pracovisko sa aktívne podieľalo aj podieľa na medzinárodných klinických štúdiách, ktorých prebehlo na našom pracovisku do dnešných dní viac ako 30.

  • Vaša práca ale zrejme občasne prináša aj nemalý stres. Čo vás vie do neho vtiahnuť a ako si s ním potom poradíte?

Stres je neoddeliteľnou dennou súčasťou nášho povolania a nie je ľahké pre nikoho s ním bojovať. Nemálo lekárov si to odnáša až so zdravotnými problémami. Recepty na zvládnutie stresu sú už roky zaužívané – šport, v lete turistika, v zime bežky, zjazdové lyžovanie, relax s blízkymi priateľmi pri spoločných debatách a rodinné zázemie sú veci, ktoré nám pomáhajú tento fenomén zvládať.

Prečítajte si článok o bystrických doktoroch, ktorí sa dostali medzi tých najlepšie hodnotených v rámci Slovenska.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM