Ivana Kováčiková Správy

Bystrickí pedagógovia súčasťou medzinárodného tímu. Rieši otázku mladých Európanov

Meniaca sa situácia situácie v EÚ prináša nové výzvy. Bystrickí učitelia sa preto spojili na medzinárodnej úrovni s kolegami z ďalších univerzít a organizácií. Na čo sa zamerajú?

Ilustračný obrázok k článku Bystrickí pedagógovia súčasťou medzinárodného tímu. Rieši otázku mladých Európanov
Zdroj: UMB

Členovia Katedry sociálnych štúdií a etnológie Filozofickej fakulty UMB v Banskej Bystrici sa od mája oficiálne stali súčasťou medzinárodného tímu podieľajúceho sa na riešení projektu PROMISE v rámci výzvy H2020 Mladí ľudia v Európe. „Na realizácii výskumných aktivít spolupracuje šesť univerzít, tri výskumné inštitúty a tri mimovládne organizácie z deviatich štátov EÚ a jeden partner je z Ruskej federácie,“ informovala Zuzana Ševčíková, referentka marketingovej komunikácie UMB.

„Projekt a celá výzva reflektuje skutočnosť, že mladí ľudia v súčasnej Európe čelia mnohým komplikovaným výzvam. V niektorých štátoch EÚ na nich obzvlášť silne doľahli dôsledky finančnej krízy a rastúca nezamestnanosť. Okrem ekonomických problémov musia riešiť otázku vlastnej identity v rýchlo sa meniacom svete. Bytostne sa ich tiež dotýkajú problémy spojené s kultúrnou a ekonomickou globalizáciou a environmentálnou zmenou,“ priblížila Ševčíková.

„V rámci projektu PROMISE sa pozornosť venuje predovšetkým tomu, ako mladí ľudia na tieto výzvy reagujú a aké spoločenské inovácie do spoločnosti prinášajú. Inovácie sa v tomto prípade chápu ako reakcie mladých ľudí na konfliktné situácie, ktoré môžu mať negatívny, ale i pozitívny dosah na spoločnosť,“ doplnila referentka marketingovej komunikácie UMB.

Výskumná časť projektu zahrňuje dve etapy. V prvej sa pod záštitou nemeckého výskumného centra Gesis uskutoční celoeurópsky výskum hodnôt medzi mladými ľuďmi. V druhej etape sa v každej spolupracujúcej krajine realizuje analýza troch vybraných prípadových štúdií. Tie odzrkadľujú určité špecifické problémy danej spoločnosti. Ich jednotiacim prvkom je zameranie sa na mladých ľudí, ktorí sa pokúšajú zvládať a riešiť problematické a konfliktné situácie.

Čítajte tiež:

Úchvatná živá reťaz či kľúčová bitka. 5 vecí, ktoré spojili Bystricu so Zvolenom

VIDEO: Klobúk dole. Film natáčaný blízko Bystrice zožal parádny úspech v USA!

Foto: ilustračné

FOTO: Učitelia UMB v medzinárodnom projekte
2
Galéria
Zdroj: UMB
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM