Jakub Forgács Správy

Bystrickí básnici s veľkým srdcom: Ťažko chorým deťom doniesli desiatky hračiek!

Nie všetky deti môžu stráviť Vianoce v teple domova so svojimi najbližšími. Malí pacienti v Detskej nemocnici s poliklinikou v Banskej Bystrici dnes dostali prekvapenie v podobe množstva hračiek, ktoré pre nich vyzbierali bystrickí básnici.

Ilustračný obrázok k článku Bystrickí básnici s veľkým srdcom: Ťažko chorým deťom doniesli desiatky hračiek!
Foto: Marcel Páleš / Zdroj: Dnes24.sk

Kultúrny život v Banskej Bystrici je bohatší aj vďaka aktivitám literárneho zoskupenia Generácia Nula, ktoré vzniklo v roku 2011 a pravidelne organizuje rôzne kultúrne akcie. Okrem iných je jedným z nich aj Večer Nula, čiže literárno-hudobné podujatie, ktoré autori situujú najmä do rôznych bystrických podnikov. Vychádzajú takto v ústrety tým, ktorí si radi posedia v príjemnom prostredí kaviarne či podniku, pričom k počúvaniu si radi dajú čaj, kávu či pivo.

Spojiť ľudí a niečo dobré v nich prebudiť

Vo štvrtok večer sa v Jazz klube 12 konala decembrová časť podujatia Večer Nula s predvianočným nádychom. I keď vystúpenia Generácie Nula a jej hostí bývajú bezplatné, tentoraz aktéri zvolili symbolické vstupné. Tým bola plyšová či iná hračka, poprípade finančná podpora. Tieto mali následne poputovať do Detskej nemocnice s poliklinikou v Banskej Bystrici a spraviť radosť deťom, ktoré budú Vianoce tráviť v nemocnici.

Ako uviedol jeden z členov Generácie Nula a náš redaktor, Marcel Páleš, „Generácia Nula vznikla aj kvôli tomu, aby spájala ľudí a prebúdzala v nich niečo dobré. Takéto kultúrne podujatie prinieslo potešenie v podobe hudby a poézie nielen prítomným, ktorí zaplnili Jazz Klub, ale tiež deťom, ktoré ostávajú, žiaľ, aj počas Vianoc v nemocnici.“

Vyše stovka rôznych hračiek

Na prekvapenie organizátorov sa podarilo vyzbierať vyše 100 kusov rôznych hračiek. Plyšové, veľké či malé, rôzne autíčka, figúrky, tiež puzzle, knihy atď. Jedno zdravé dievčatko dokonca po Nulákoch poslalo deťom do nemocnice svoj vlastnoručne napísaný vianočný pozdrav.

„Je čas Vianoc, obdobie, keď veľa detí sa teší na darčeky, na stromček, na to, že budú so svojou rodinou, rodičmi, ale žiaľ, v nemocnici sú situácie, keď deti tu musia zostať aj cez Vianoce. Pritom v podstate majú tie isté očakávania ako zdravé deti. Očakávajú, že príde Ježiško, že im prinesie darčeky. No a toho Ježiška veľmi často nahrádzajú dobrí ľudia tu v nemocnici, ktorí prinášajú deťom hračky, rôzne spoločenské hry, plyšových medvedíkov, ktoré im urobia veľkú radosť práve na Vianoce. A my sa tešíme, škola v nemocnici aj celý zdravotný personál, práve takýmto darom, lebo deti potešia a majú z Vianoc veľkú radosť,“ povedala riaditeľka školy pri Rooseveltovej nemocnici Eva Hubačková.

Pozrite si v našej fotogalérii, ako časť členov G0 priniesla zozbierané hračky do Rooseveltovej nemocnice.

Vianočný dar malým pacientom v Rooseveltke od G0
16
Galéria
Foto: Marcel Páleš / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM