Monika Obrtalová Rôzne

Bystrické vysoké školy v hodnotení nesklamali

V týchto dňoch Ministerstvo školstva uverejnilo štatistiku nezamestnanosti absolventov jednotlivých vysokých škôl. V zozname nechýbajú ani banskobystrická Univerzita Mateja Bela (UMB) a Akadémia umení. Prvá menovaná sa umiestnila približne v strede r

Zo zverejneného zoznamu vyplýva, že najľahšie si nájdu prácu absolventi, ktorí študovali architektúru, farmáciu, umeleckoremeselnú výrobu, vedu o umení, alebo geologické vedy. Naopak, najmenej žiadaní sú absolventi poľnohospodárskej a lesníckej vedy, filozofie, vedy o telesnej kultúre a ochrane životného prostredia. Štatistika ministerstva uvádza, že najlepšiu šancu zamestnať sa majú absolventi vied s vyššou pridanou hodnotou ako strojníci, architekti, či chemici.

Banskobystrické vysoké školy obstáli v hodnotení rozdielne. UMB skončila v strede rebríčka s evidovanou nezamestnanosťou absolventov 7,4 percenta. Hoci podľa štatistík mala menej absolventov bez práce ako napríklad Univerzita Konštantína Filozova v Nitre (8,2%) alebo Prešovská univerzita (10,7%), preskočili ju školy ako Univerzita Komenského v Bratislave (4,7%) či Ekonomická univerzita v Bratislave (6,4%). Vynikajúci výsledok dosiahla Akadémia umení v Banskej Bystrici, ktorá skončila v celkovom hodnotení 32 vysokých škôl na štvrtom mieste s nezamestnanosťou absolventov na úrovni 1,9 percenta. V praxi to znamená, že bez práce je len 6 ľudí z 317-tich, ktorí túto školu v rokoch 2008 a 2009 skončili.

Čo sa týka študijných odborov na UMB, najlepšie vyhliadky do budúcnosti majú podľa štatistiky študenti, ktorí na tejto škole študujú učiteľstvo predmetov v kombináciách. V tomto odbore je nezamestnaných len 7 z takmer 500 absolventov! Podobne sú na tom aj tí, ktorí študujú psychologické vedy. Tam sú bez práce len dvaja z 84 absolventov. Naopak, najhoršie vyhliadky pri hľadaní zamestnania majú študenti odborov ochrany životného prostredia a filozofických vied. V týchto odboroch je nezamestnanosť na úrovni až 15 percent!

V minulosti bolo vyštudovanie vysokej školy automatickou vstupenkou do pracovného pomeru. Úrady práce evidovali len minimálny počet vysokoškolákov. Hospodárska kríza to však radikálne zmenila. Absolvent sa už nemôže spoliehať iba diplom. Žiadaná je aj prax, absolvovanie odbornej stáže, či výmenného pobytu v zahraničí a správny výber vysokej školy pre svoje štúdium.

Štatistiku nezamestnanosti absolventov jednotlivých vysokých škôl nájdete v našej tabuľke nižšie.

Kompletný prehľad štatistík vo formáte .xls nájdete [link=http://www­.minedu.sk/in­dex.php?lang=sk&ro­otId=7612]TU[­/link]

mm, SITA

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM