Správy

Bystričanov s alergiami nepotešíme: Toto ukázali najnovšie merania

Počas terajších teplých dní výrazne stúpli denné koncentrácie peľov v ovzduší na celom území Slovenska. Aké boli zaznamenané v Bystrici?

Ilustračný obrázok k článku Bystričanov s alergiami nepotešíme: Toto ukázali najnovšie merania
10
Galéria
Foto: Jakub Forgács / Zdroj: Dnes24.sk

Počas terajších teplých dní výrazne stúpli denné koncentrácie peľu v ovzduší na celom území Slovenska. Druhové spektrum peľu v ovzduší sa ale výraznejšie nezmenilo. V plnom prúde je peľová sezóna brezy, veľmi vysoké denné koncentrácie miestami dosahoval aj peľ hrabu, duba a jaseňa.

„Najvyššie koncentrácie peľu brezy zachytili monitorovacie stanice v Košiciach, v Žiline, v Banskej Bystrici, v Trnave a v Bratislave. Najvyššie denné koncentrácie peľu hrabu zachytila stanica v Banskej Bystrici, v Košiciach a v Žiline. Tieto stanice zaznamenali aj najvyššie denné koncentrácie peľu jaseňa. Peľ duba dosiahol najvyššie hladiny v Žiline a v Banskej Bystrici a peľ topoľa zas v Bratislave," uviedla Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie RÚVZ v Banskej Bystrici, pod ktoré spadá aj koordinácia peľovej informačnej služby (PIS) v SR.

V ovzduší sa ešte vyskytoval peľ drevín z čeľadí cyprusovitých-tisovitých, peľ vŕby, javora, buka, smrekovca, orecha, platanu a brestu. Spóry húb (plesní) zastúpené najmä rodom Cladospórium dosahovali len nízke koncentrácie.

Podľa Lafférsovej pre tieto a nasledujúce dni až týždne ostáva breza najsilnejším a najvýznamnejším alergénom. Očakáva sa, že peľ brezy bude dosahovať veľmi vysoké denné koncentrácie.

V Bratislave a teplejších oblastiach Slovenska sa očakáva síce mierny pokles denných hladín peľu brezy, ale naďalej bude dosahovať alergologicky významné hladiny. V ovzduší sa okrem peľu brezy bude vyskytovať peľ topoľa, jaseňa, vŕby, javora, hrabu, duba, buka, orecha, platanu a brestu. Pokles denných hladín peľu bude naďalej ovplyvňovaný najmä nočnými mrazmi a lokálne zrážkovou činnosťou.

V** priloženej fotogalérii nájdete aj zábery z vyľudnenej Bystrice!**

Foto: ilustračné

V OBRAZOCH: Ľudoprázdne ulice Bystrice, život utíchol aj v centre
10
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM