Jakub Forgács Rôzne

Bystričanov hnevá ďalšia zmena značenia: Po križovatke na Sídlisku sa jazdí po novom!

Po zmene značenia a smeru jazdy pri Slovenke sa menilo aj značenie na križovatke ulíc 29. augusta a Partizánskej cesty. Čo sa zmenilo a prečo k tomu došlo? Na váš podnet sme oslovili kompetentných, ktorí nám k tejto téme povedali viac.

Ilustračný obrázok k článku Bystričanov hnevá ďalšia zmena značenia: Po križovatke na Sídlisku sa jazdí po novom!
Foto: Zuzana Jakubičková

Nedávno sa nám ozvala naša čitateľka Lucia. „Zaujímal by ma autor nového značenia na križovatke pod Mýtom smerom od a ku železničnej stanici – nezmyselné značenie – prednosť v jazde dáva auto idúce po hlavnej ceste a sprava,“ napísala Lucia. Zisťovali sme teda, k akým zmenám na tejto križovatke došlo.

Dôvodom boli nové parkovacie miesta

S otázkou, kedy sa robili zmeny na týchto cestách, sme sa obrátili na Okresné riaditeľstvo PZ Banská Bystrica. „Zmenené dopravné značenie platí od osadenia zvislého dopravného značenia a od realizácie nového vodorovného dopravného značenia,“ píše sa v správe od polície. To sa menilo začiatkom augusta.

Opýtali sme sa teda preto, prečo bola táto zmena iniciovaná. „K zmene značenia došlo z dôvodu vytvorenia nových parkovacích miest, ktoré boli vytvorené na ul. 29. augusta vo vonkajších jazdných pruhoch, kde predtým bolo státie vozidiel dopravným značením zakázané,“ pokračovalo vyjdarenie z OR PZ.

Čo táto zmena znamená pre vodičov?

Vozidlo podľa nového dopravného značenia vychádzajúce z ul. 29. augusta dáva prednosť vozidlám idúcim po ulici Partizánska cesta. „Súčasné dopravné značenie križovatky ju neoznačuje ako jeden celok (to platilo pri pôvodnom dopravnom značení), ale ako viacero menších samostatných križovatiek vo vnútri nej a teda každý možný kolízny uzol je označený dopravným značením samostatne a pre vodičov vozidiel platí iba dopravné značenie osadené v smere ich jazdy na pravej strane,“ upozorňujú policajti.

Vodičov, ako napríklad aj Luciu, táto zmena nahnevala. Ako sa k tomu postavili ľudia z polície? „To neovplyvní fakt, že vodiči sú povinní sledovať dopravné značenie a dodržiavať pokyny ako sú príkazy, zákazy a iné povinnosti z neho vyplývajúce. Vodiči sú na zmenu v organizácii dopravy upozornení veľkým prenosným dopravným značením a aby stihli vodiči na dopravné značenie zareagovať, sú povinní v zmysle zákona o cestnej premávke prispôsobiť rýchlosť jazdy vozidla,“ vysvetľuje stanovisko OR PZ Banská Bystrica.

Zmeny na tejto križovatke sa, rovnako ako na tej pri Slovenke, nerobia prvýkrát. „V minulosti bola hlavnou cestou ulica Partizánska cesta a vedľajšou ulica 29. augusta. Toto značenie bolo na podnet spoločnosti SAD zmenené tak, ako bola križovatka označená donedávna,“ dodali policajti.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM