Bystričania, víkend sa blíži. Pozrite si najväčšie lákadlá v kocke

Ešte nemáte plány, ako strávite voľné dni? Toto sú víkendové akcie, ktoré stoja za vašu pozornosť!

Jakub Forgács

SVETOVÝ DEŇ ŽIVOTNÉHO PROSTREDIA

8. júna o 10:00, Námestie SNP

Slovenská agentúra životného prostredia si pripomína štvrťstoročie svojej činnosti. Oslávi ho aj podujatím Svetový deň životného prostredia na banskobystrickom námestí.

PURE

8. a 9. júna o 19:00, Záhrada – Centrum nezávislej kultúry

Tanečné predstavenie bez príbehu, zamerané na silu fyzikality. Dvaja tanečníci ponúkajú svoje telá a vlastnú prítomnosť na skúmanie čistoty prejavu a prítomnosti na javisku.

DUBČEKOVA JAR

8. a 9. júna o 18:30, Štátna opera

Inscenácia Dubčekova jar je autorský titul významného tvorcu z prostredia pantomimického divadla, Milana Sládka. Jeho vznik súvisí s 50. výročím kľúčovej spoločensko-politickej a kultúrnej udalosti Československa, s Pražskou jarou.

FESTIVAL KOMORNÝCH A POULIČNÝCH DIVADIEL – ZÁLA

8. – 10. júna, Divadlo pod balkónom

Milovníci divadelného umenia si v júni prídu na svoje. Čaká ich festival plný komorných a pouličných divadiel.

DEŇ OTVORENÝCH DVERÍ VŠC DUKLA

9. júna o 9:00, Atletický štadión na Štiavničkách

Ukážky športov VŠC Dukla a športových klubov z Bystrice. Na Dni otvorených dverí sa zúčastnia aj úspešní športovci nášho centra.

MEDZINÁRODNÉ PRETEKY MLÁDEŽE A VETERÁNOV V SKOKU NA LYŽIACH

9. júna o 10:00, areál na Žltých pieskoch

Parádne kúsky šikovných športovcov zažijeme priamo pod Urpínom. Klub priateľov skoku na lyžiach Banská Bystrica pripravuje medzinárodné preteky mládeže a veteránov v skoku na lyžiach o Pohár mesta Banská Bystrica.

PURE ZOOMING

9. júna o 10:00, Záhrada – Centrum nezávislej kultúry

Počas workshopu sa stretnete s tromi spolutvorcami predstavenia Pure. Spolu s Milanom (choreografom) a dvoma tanečníkmi Radom a Petrom sa podelíme o tri rôzne pohľady ako sa môžeme pozerať na čistý tanečný pohyb a fyzickú akciu, a na ich čistotu interpretácie.

BANSKOBYSTRICKÝ MARATÓN

9. júna o 16:00, Banská Bystrica

Druhá júnová sobota bude patriť v meste pod Urpínom pohybu. 9.6 sa bude konať už siedmy ročník Banskobystrického maratónu.

JÚNOVÉ POTULKY MESTOM : NAJKRAJŠIE VILY V BANSKEJ BYSTRICI

10. júna o 14:00, Námestie SNP – pri Mariánskom stĺpe

Aj vy sa vždy radi dozviete niečo nové o našom meste? Potom si nenechajte ujsť júnové Potulky mestom, ktoré predstavia vily pod Urpínom.

PONOŽKÁREŇ

10. júna o 16:00, Bábkové divadlo na Rázcestí

Potulujú sa vám doma smutné ponožky, ktoré márne hľadajú svoj pár? Prineste ich do divadla a uvidíte ako naberú druhý dych! Spoločne objavíme kreatívny spôsob ako zo zatúlaných ponožiek vytvoriť rozkošnú textilnú bábku.

MALÝ VEĽKÝ MUŽ

10. júna o 20:00, Amfiteáter

Na motívy pôsobivých životných príbehov, ale aj svojej hry Generál, napísal Stanislav Štepka novú verziu hry o životnom osude významnej osobnosti novodobej slovenskej histórie Milanovi Rastislavovi Štefánikovi. Inscenácia sleduje život kľúčovej osobnosti Československa od jeho narodenia v Košariskách koncom 19. storočia, až po jeho mýtickú smrť v roku 1919.

Pozrite si v priloženej fotogalérii aj krásne zábery Bystrice od fotografa Gabriela Antala!

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk