Bystričania spomínali na obete holokaustu: V Múzeu SNP sprístupnili ojedinelé zbierky
Hrôzy, ktoré napáchala vojna, neupadli do zabudnutia. Aj v Banskej Bystrici ľudia spomínali na tých, ktorí zahynuli v koncentračných táboroch. Verejnosti v Múzeu SNP sprístupnili ojedinelú výstavu fotografií z miesta, kde umreli milióny ľudí.
V Múzeu SNP v Banskej Bystrici sa vo štvrtok podvečer uskutočnilo podujatie pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu a 70. výročia oslobodenia koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau v poľskom Osvienčime. V priestoroch múzea otvorili aj ojedinelú dokumentárnu výstavu, ktorá potrvá dva mesiace a možno ju vidieť iba v Banskej Bystrici. Potom sa už presúva do ostatných európskych múzeí.
„Výstava z nášho partnerského štátneho múzea Auschwitz-Birkenau je zostavená z fotografií, ktoré boli urobené tesne po oslobodení tábora. Sú to autentické fotografie doplnené výrokmi a citátmi významných osobností svetového, spoločenského, kultúrneho aj politického života, čo dotvára atmosféru pokory a piety zavraždeným obetiam,“ uviedol riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev.
V koncentračnom tábore Auschwitz-Birkenau našlo smrť okolo 19 000 slovenských Židov, niektoré údaje hovoria, že ich bolo aj viac. Ako Mičev uviedol, tento tábor je pre nás pamätný aj tým, že 25. marca 1942 tam z Popradu smeroval prvý židovský transport dievčat vo veku 16 až 24 rokov, ktoré boli pri jeho začiatku a stavali ho.
Podľa Mičeva veľmi triezve odhady hovoria, že v plynových komorách celkovo zahynulo 1,1 až 1,2 milióna Židov. Na norimberskom procese však sám veliteľ tábora hovoril až o 2,5 milióna zavraždených Židoch a o 500.000 ľuďoch, ktorí zomreli od hladu a vysilenia.