Bystričania si pripomenuli hrôzy vojny a extrémistických myšlienok
Kladením vencov k žulovému pamätníku na Námestí SNP si pripomenula Banská Bystrica deň, kedy bola oslobodená spod nacistickej okupácie. Prečítajte si, ako prebiehali oslavy pod Urpínom.
Oslavy 69. výročia oslobodenia mesta začali v utorok na Námestí SNP kladením vencov k pamätníku vojakov sovietskych a rumunských vojsk, ktorí padli v oslobodzovacích bojoch. V tichej pietnej spomienke si ich uctili vzácni hostia. Banskú Bystricu pri tejto príležitosti navštívil vedúci kancelárie prezidenta Slovenskej republiky Ján Šoth, náčelník vojenskej kancelárie prezidenta SR, generálporučík Marián Áč, úctu osloboditeľom vzdali aj vedúci regionálnej kancelárie prezidenta SR v Banskej Bystrici Stanislav Liška, štátny tajomník ministerstva financií Peter Pellegrini či predstavitelia inštitúcií pôsobiacich v našom meste.
Pietneho aktu sa zúčastnili aj predstavitelia veľvyslanectiev Bieloruskej republiky, Bulharskej republiky, Rumunska, Ruskej federácie a Ukrajiny. „Dovoľte mi, aby som vám vyjadril vďaku za to, že ste prišli vzdať úctu a obdiv v tichej pietnej spomienke mužom, ktorí bojovali v cudzej krajine, ďaleko od svojich domovov. Svojou hrdinskou smrťou nám dali najvzácnejší zo všetkých darov, slobodu. Zároveň mi dovoľte skloniť sa v mene obyvateľov mesta Banská Bystrica pred obeťou, ktorá do dnešných dní ukazuje silu ľudského ducha, vôle a neutíchajúcej túžby človeka po živote, mieri a slobode,“ uviedol primátor mesta Banská Bystrica Peter Gogola vo svojom príhovore.
Prítomným sa prihovoril aj Ján Pacek, predseda oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Banskej Bystrici. Zdôraznil potrebu pripomínať hrôzy vojny a následky extrémistických myšlienok. Po hymnickej piesni Kto za pravdu horí nasledoval pred Radnicou program Čestnej stráže prezidenta Slovenskej republiky a koncert Vojenskej hudby Banská Bystrica.
Foto: Vlado Veverka