Jakub Forgács Správy

Bystričania sa môžu zbaviť bioodpadu: KEDY a KDE pristavia veľkokapacitné kontajnery?

Jesenný zber biologicky rozložiteľného odpadu zo záhrad prebehne v Bystrici od 6. do 7. novembra a od 13. do 14. novembra 2021.

Ilustračný obrázok k článku Bystričania sa môžu zbaviť bioodpadu: KEDY a KDE pristavia veľkokapacitné kontajnery?
Zdroj: TASR/Dano Veselský

Biologicky rozložiteľný odpad (BRO) tvorí približne polovicu hmotnosti komunálneho odpadu, a to najmä v domácnostiach so záhradami. Vzniká napríklad pri zhrabovaní opadaného lístia či orezávaní stromov a kríkov. Aj túto jeseň budú mať obyvatelia rodinných domov možnosť využiť jeho odvoz prostredníctvom pristavených veľkoobjemových kontajnerov. Mesto Banská Bystrica o tom informuje na svojej webovej stránke.

„Cieľom sezónneho zberu je zabrániť ukladaniu bioodpadu na skládke, a tiež vzniku nelegálnych skládok,“ píše mesto.

„Napriek tomu, že BRO sa časom prirodzene rozloží, skládky pôsobia neesteticky a napr. v prípade uloženia na brehu vodných tokov zvyšujú riziko povodní. Vyzývame preto obyvateľov mesta, aby BRO zo záhrad zhodnocovali výhradne kompostovaním na vlastnom pozemku. Zapojiť sa môžete aj do zberu prostredníctvom 240 l či 660 l nádob, odovzdať odpad do zberného dvora v Radvani alebo ho uložiť do pristavených veľkokapacitných kontajnerov, ktoré sú určené výhradne na jeho zber, podľa nasledovného zoznamu,“ dodáva samospráva so slovami, že vzhľadom na epidemickú situáciu žiadajú o dodržanie aktuálnych opatrení proti šíreniu ochorenia COVID-19.

Harmonogram zberu nájdete na ďalšej strane.

Ďalšie aktuálne správy

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM