Bystričania poukázali na veci, čo ich trápia v centre mesta: TOTO je nám tŕňom v oku!
Tŕňom v oku Bystričanov sú viaceré problémy, ktoré podľa nich mesto nerieši tak, ako by malo. Ľudí sme sa preto spýtali, čo ich najviac trápi v centre Banskej Bystrice.
Pred mesiacom ste sa u nás mohli dočítať o problémoch, ktoré trápia ľudí v Podlaviciach.. Tentoraz sme ich oslovili s otázkou, čo sa im najviac nepozdáva v centre mesta.
Nedostatok smetiakov či nefunkčné svetlá?
„Niekedy mám pocit, že je strašne málo smetných košov, napríklad na Hornej ulici, no dokonca aj na peších zónach,“ povedal Dávid Lupták (20), ktorý býva neďaleko centra mesta.
Ako reagovala hovorkyňa primátora Martina Kanisová, mesto Banská Bystrica objednalo 40 nových smetných košov. „Tie budú v blízkej budúcnosti rozmiestnené podľa potreby,“ uviedla.
„Námestie SNP má pozemné svetlá (také kruhové), no zatiaľ som videl, že z nich vždy svieti iba malá časť. Neviem, na čo potom slúžia,“ poukázal zase Sásovčan Igor (17).
„V mesiaci júl prebiehala oprava verejného osvetlenia umiestneného v dlažbe na Námestí SNP a v súčasnosti sú v tomto priestore už všetky svietidlá funkčné. Mesto pokračuje v oprave svietidiel BEGA umiestnených v dlažbe v priestore Námestia Štefana Moysesa,“ povedala Kanisová, podľa ktorej tieto svietidlá dopĺňajú vizuál celého námestia a slúžia aj ako jemné osvetlenie jeho častí.
Bystričanov trápi aj sklo a zničené chodníky
Ďalším z problémov, ktorý trápi Bystričanov, je sklo v parku pod Pamätníkom SNP. „Hrajú sa tam deti, no pritom sa môžu ľahko poraniť. Čo som si všimla, nikto ho zo schodov či chodníkov neodpratáva aj niekoľko dní,“ posťažovala sa Jana Sládečková.
Podľa hovorkyne mesto Banská Bystrica zabezpečuje čistenie chodníkov a schodov v parku pod Pamätníkom SNP v pravidelnom týždňovom intervale. „Ak návštevníci parku zaznamenajú nebezpečné znečistenie schodov a chodníkov (napríklad rozbitým sklom) v období medzi čisteniami, stačí kontaktovať pracovníkov oddelenia údržby miestnych komunikácií, ktorí zabezpečia odstránenie tohto nebezpečného znečistenia,“ vysvetlila.
To však nie je jediný problém v spomínanom parku. „Chodníky v parku by mohli konečne opraviť. V lete sa tam chodieva korčuľovať veľa ľudí, no diery a zlomy im na zážitku veľmi nepridajú,“ spomenul korčuliar Ján Szalai, podľa ktorého športovci z tohto dôvodu často uprednostňujú iné, veľakrát nebezpečnejšie miesta na šport.
„Chodníky v parku pod pamätníkom SNP neboli prioritne vybudované za účelom korčuľovania. Sú určené pre širokú verejnosť a po kontrole vykonanej dňa 10. júla 2014 je možné skonštatovať, že ich stav je vyhovujúci a až na niekoľko málo miest s lokálnymi poruchami (opravu ktorých má správca miestnych komunikácií zaradenú do zoznamu opráv miestnych komunikácií) si nevyžadujú stavebnú údržbu,“ povedala Kanisová, pričom podľa jej slov sú na približne 80% povrchu uvedené chodníky vhodné aj pre milovníkov kolieskového korčuľovania.
Diela umelcov a sprejerov…
„Zaujíma ma mramorový monument na Námestí Slobody. Kedysi tam bola socha, teraz je prázdny. Viem, že ho využívajú skejteri, ale aj tak by sa tam mohlo niečo spraviť,“ podotkol Peter (29) z Fončordy.
Odpoveďou na jeho otázku môže byť čerstvá inštalácia nevšedného umeleckého diela, ktoré na mramorovom podstavci pribudlo iba v piatok. O čo presne ide a čo má tento výtvor symbolizovať, ste sa mohli prednedávnom dočítať aj na našom portáli.
Petrov kamarát Alex (28) však poukázal aj na iných „umelcov“. „V centre mesta je mnoho grafittov a myslím, že aspoň odtiaľto by sa mohli odstraňovať častejšie,“ povedal a ako doplnil, historické mesto takéto „výtvory“ obzvlášť špatia.
V prípade, že sa nelegálne graffiti vyskytnú na plochách vo vlastníctve Banskej Bystrice, mesto podľa Kanisovej vzniknuté škody priebežne odstraňuje na vlastné náklady v tom rozsahu, ako mu to dovoľuje mestský rozpočet a personálne kapacity. „Ide predovšetkým o budovy škôl a sociálnych zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta. Vzhľadom na rozšírenosť a početnosť nelegálne umiestnených graffiti v meste nie je v moci samosprávy odstrániť ich komplexne, nakoľko nelegálne graffiti sa často opätovne vyskytnú i na opravených a vyčistených plochách. Dávame do pozornosti, že väčšina nelegálnych graffity sa nachádza na budovách a stavbách, ktoré nie sú vo vlastníctve mesta,“ dodala hovorkyňa.
Foto: ilustračné