Jaroslav Dodok Tlačové správy

Bystričan Jaroslav Kuracina: Mal som len odvážny sen, dnes nás pozná celý svet

Svoju prvú zbraň nakreslil v puberte. Priatelia a neskôr aj kolegovia sa mu smiali. Vďaka svojej vytrvalosti dnes vyváža zbrane do Ruska aj USA.

Ilustračný obrázok k článku Bystričan Jaroslav Kuracina: Mal som len odvážny sen, dnes nás pozná celý svet
Zdroj: Archív Jaroslava Kuracinu

Ak dnes navštívite spoločnosť GRAND POWER v Banskej Bystrici – Šalkovej a Slovenskej Ľupči, zistíte, že ide o špičkovo vybavenú a prosperujúcu firmu, ktorá zamestnáva viac ako sto zamestnancov.

Vášeň pre zbrane

Nebolo tomu však vždy tak. Dnes vás zoberieme na začiatok príbehu, ktorý sa zrodil v hlave vtedy mladého vojaka. Jaroslav Kuracina, majiteľ spoločnosti GRAND POWER, získal vášeň pre zbrane vďaka svojmu starému otcovi. "Počas druhej svetovej vojny bol partizán, taktiež aj poľovník. Mal veľa zbraní, preto ma ako vnuka často brával na strelnicu,“ hovorí Kuracina o svojom detstve.

Strelnicu si obľúbil a zbrane sa v tom momente stali jeho koníčkom. Netrvalo však dlho, kým si prvú pištoľ sám nakreslil. "Bol som vtedy ešte len v puberte,“ spomína. Kreslenie ho neprestalo baviť ani počas štúdia na vojenskej škole, kde si ho všimli kolegovia.

Nik mu neveril

„Dali mi prezývku Picasso. Jedného dňa som povedal svojmu nadriadenému, že z tých pištolí, ktoré si kreslím, sa bude raz strieľať.“

Potlesk však Kuracina nedostal. Len spŕšku sarkastických poznámok. Vtedy ako mladý vojak pochopil, že ho čaká ešte dlhá cesta za svojím snom. Nákresy stále vylepšoval a v roku 1994 mal hotový náčrt svojej prvej zbrane.

Meno vynálezcu

O tri roky neskôr sa kresba Jaroslava Kuracinu stala skutočnosťou. Prvý funkčný vzor pištole vyrobili v Považských strojárňach. Krátko na to drží mladý vojak v rukách svoj prvý prototyp K1. Neskôr mení jeho názov na K100.

Zbraň niesla označenie po jeho vynálezcovi a konštruktérovi. K ako prvé písmeno priezviska a 100 ako aktuálna váha Kuracinu.

"Na začiatku som bol vo firme sám. Spoločnosť postupne napredovala, prichádzali noví ľudia aj nové stroje. Pribudla výrobná hala v Slovenskej Ľupči. Pištoľ K100 si dobré meno začala získavať aj v streleckej komunite,“ hrdí sa majiteľ spoločnosti GRAND POWER.

Splnený sen

Pozitívnu reklamu robili aj recenzie v odborných časopisoch. Spoločnosť začala oslovovať zahraničných distribútorov. Zo začiatku boli opatrní, no postupne sa majiteľovi podarilo získať potrebnú dôveru.

V roku 2008 začala bystrická firma vyvážať zbrane do USA. "Neviete si predstaviť, ako som sa cítil. Bolo to niečo neopísateľné. Splnil sa mi sen! Nakreslil som pištoľ, ktorá sa dnes vyváža do celého sveta. I keď mi okolie neverilo. Ja som však vytrval, poctivo a zodpovedne napredoval každý deň po malých krokoch. Toto je výsledok môjho úsilia,“ hodnotí Jaroslav Kuracina, ktorý v spoločnosti GRAND POWER aktuálne zamestnáva viac ako 100 zamestnancov.

(PR) – Za obsah, fotografie a video zodpovedá objednávateľ tejto tlačovej správy.

Mladý vojak si splnil svoj sen: Bystričana Jaroslava Kuracinu pozná celý svet
20
Galéria
Zdroj: Archív Jaroslava Kuracinu
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM