Jakub Forgács Správy

Bystrica získala DOTÁCIU na špeciálne vozidlo: Pomôže imobilným ľuďom, FOTO

Nakoľko záujem o prepravu imobilných osôb sa z roka na rok zvyšuje, požiadalo mesto o poskytnutie dotácie na obstaranie nového špeciálneho osobného vozidla upraveného na prepravu imobilných ľudí.

Ilustračný obrázok k článku Bystrica získala DOTÁCIU na špeciálne vozidlo: Pomôže imobilným ľuďom, FOTO
3
Galéria

V súčasnosti Agentúra sociálnych služieb poskytuje prepravnú službu pre 209 klientov a pre Zariadenie núdzového bývania pre rodiny s deťmi KOTVA. Najčastejšie ide o ľudí s nepriaznivým zdravotným stavom a ťažko zdravotne postihnutých. Zabezpečená je ich preprava najmä do zdravotníckych zariadení, do zariadení sociálnych služieb, na kúpeľnú liečbu, vychádzky, nákupy a rôzne spoločenské aktivity. Informoval o tom Miroslav Strelec z Kancelárie primátora.

„V rámci uvedenej služby sa vlani uskutočnilo 3 618 jázd a najazdilo 35 751 km. V prvom polroku 2024 to bolo 1 721 jázd, počas ktorých sa prejazdilo 15400 km,“ spomenul Strelec.

Upravené vozidlo

„Nakoľko záujem o prepravu imobilných osôb sa z roka na rok zvyšuje, požiadali sme o poskytnutie dotácie na obstaranie nového špeciálneho osobného vozidla upraveného na prepravu imobilných ľudí. Dnes, žiaľ, nie je možné uspokojiť stále rastúci dopyt po prepravnej službe. Pred deviatimi rokmi nám bolo pridelené vozidlo určené na prepravu imobilných osôb a ďalšie pred štyrmi rokmi. Ani dva automobily však kapacitne nepostačujú pokryť dopyt po zabezpečení prepravnej služby pre ťažko zdravotne postihnuté osoby a osoby s nepriaznivým zdravotným stavom. Okrem toho, obe vozidlá sú už staršie. Vyžadujú si časté, finančne náročné opravy, a majú vysokú spotrebu pohonných hmôt hlavne pri prevádzke v meste. U jedného z áut sú naviac finančne nákladné pravidelné kontroly hydraulickej plošiny revíznym technikom, ktoré musia byť vykonávané každý štvrťrok. Prevádzka doteraz využívaných automobilov je tak už neefektívna a nehospodárna,“ uviedla Ivana Kružliaková, vedúca Odboru sociálnych vecí MsÚ v Banskej Bystrici.

Nové špeciálne vozidlo bude upravené na prepravu imobilných osôb so zdvíhacou plošinou.

Ako spomenul Strelec, zároveň sa zabezpečí jeho prestavba na bezbariérové vozidlo. Činnosť prepravnej služby považuje mesto za potrebnú aj v ďalších rokoch. Pracovníci zabezpečujúci dopravu sú zamestnaní na plný pracovný úväzok. Ich mzda je financovaná z rozpočtu mesta a samospráva podľa slov Strelca neplánuje v nasledujúcich rokoch tieto pozície rušiť.

„Teší ma, že získanou dotáciou vo výške 25-tisíc eur mesto výrazne podporí rozvoj terénnej prepravnej služby, čím pomôže obyvateľom efektívnejšie využívať sociálne služby v ich prirodzenom prostredí. Po sprevádzkovaní špeciálne upraveného vozidla bude jeho prevádzka, údržba a opravy hradené z mestského rozpočtu a časť aj z úhrad od prijímateľov sociálnej služby. V návrhu rozpočtu na tento rok sme vyčlenili na prepravnú službu finančné prostriedky vo výške 25-tisíc eur. V nasledujúcich dvoch rokoch predpokladáme vyhradiť podobný objem financií,“ poznamenal primátor Ján Nosko.

Ako prepravnú službu využiť?

Výhodou prepravnej služby je podľa slov Strelca, že fyzickú osobu odvezie vodič z miesta bydliska priamo do žiadaného cieľa jeho cesty. Súčasne zabezpečuje aj sprievod prepravovaného, čím eliminuje nebezpečné situácie a chráni prepravovanú osobu.

„Každý, kto má záujem o prepravnú službu, si podá žiadosť o zabezpečenie tejto sociálnej služby. Následne bude zaradený do evidencie. Už ako prijímateľ sociálnej služby si objednáva prepravnú službu telefonicky. Potrebné je si dohodnúť deň a hodinu pristavenia vozidla, oznámiť cieľ cesty a tak isto aj to, či je nutné zabezpečiť i spiatočnú cestu. Nákupom nového špeciálneho vozidla so zdvíhacou plošinou a kotviacim systémom pre invalidné vozíky rozšírime možnosti prepravy nielen ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím a s nepriaznivým zdravotným stavom. Služba bude zároveň poskytovaná aj na prepravu seniorov a sociálne slabších obyvateľov mesta,“ dodala Adriana Tupá, poverená vedením oddelenia služieb dlhodobej starostlivosti.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Ďalšie aktuálne správy

V OBRAZOCH: Vozidlo pre prepravnú sociálnu službu
3
Galéria
Video: Jakub Forgács / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM