Bystrica sa s Trenčínom stretne vo finále prvýkrát. Koho favorizujú štatistiky?

Bystrica vo finále obhajuje titul. Trenčín naň čaká od roku 2004. Pozreli sme sa na čísla...

Jakub Forgács

Zatiaľ čo pre hokejistov HC ‚05 iClinic Banská Bystrica bude finálová účasť v play off najvyššej súťaže štvrtou po sebe, trenčianska Dukla bude hrať o titul po 11-tich rokoch. V šiestich vzájomných zápasoch sezóny platilo pravidlo 'môj dom – môj hrad‘, dve predchádzajúce vzájomné série v play off však vyzneli lepšie pre „baranov.“ Banská Bystrica vo finále obhajuje titul, Trenčín naň čaká od roku 2004.

Trenčania vo finále túžia dokonať hokejovú rozprávku. V sezóne 2016/2017 bojovali o zotrvanie v najvyššej súťaži a v dramatickej baráži napokon tesne uhájili tipsportligovú príslušnosť. Pre Trenčín to bude 8. finálová účasť v histórii. Predošlá sa datuje do roku 2007, keď Dukla nestačila na Slovan Bratislava. Trenčiansky klub má na konte zatiaľ tri majstrovské tituly, posledný z nich získal v roku 2004. V počte ligových prvenstiev sú s tromi titulmi na 3. mieste s výrazným odstupom za Košicami a Slovanom Bratislava, ktorí zvíťazili zhodne 8-krát.

Súboj 3. so 4.

Klub z Banskej Bystrice je už tradičným favoritom celej sezóny. Od roku 2015 nechýbal ani raz vo finále a po dvoch neúspešných bojoch o titul dokázal v roku 2017 triumfovať, keď zdolal Nitru 4:2 na zápasy. „Barani“ sú vo finále štvrtýkrát v rade i celkovo. Ich cieľom je obhajoba titulu, čo sa v najvyššej slovenskej súťaži naposledy podarilo HC Košice, ktorý triumfoval v rokoch 2014 a 2015. Prípadným druhým titulom by sa v počte prvenstiev vyrovnali Zvolenu. Trenčín a Banská Bystrica zatiaľ na seba v play off narazili iba dvakrát. V oboch prípadoch to bolo vo štvrťfinále a Banská Bystrica nadviazala na zdolanie tohto súpera z roku 2015 aj o rok neskôr, keď triumfovala zhodne 4:1 na zápasy. Vzájomné zápasy v základnej časti Tipsport ligy 2017/2018 ukázali, že domáce prostredie je v nich veľkou výhodou. Vo všetkých zvíťazil domáci tím a až na prvý duel v Trenčíne v riadnom hracom čase.

Trenčín a Banská Bystrica sa v semifinále postarali o vyradenie Zvolena resp. Nitry, takže finále bude súbojom tretieho tímu so štvrtým po základnej časti. Trenčania postúpili do finále po tom, čo vo štvrťfinále vyradili Poprad (4:0 na zápasy) a zvládli aj náročný duel proti druhému tímu po základnej časti HKM Zvolen (4:2). Banskobystričania zvládli atraktívnu sériu štvrtého tímu s piatym proti Košiciam (4:1) a následne si bez problémov a až prekvapujúco jednoznačne poradili aj so svojím finálovým sokom z uplynulých dvoch sezón Nitrou 4:0.

Opory v bránke

Trenčania v doterajších dvoch sériách potvrdili, že v play off sú dôležité skúsenosti. Na čele kanadského bodovania tímu vo vyraďovacej časti je Peter Sojčík, ktorý získal 9 bodov (4+5) v 10. zápasoch. Druhý v poradí je Branko Radivojevič s ôsmimi bodmi (4+4), tretím skúsený zadák Tomáš Starosta (2+5). Najviac trestných minút v play off nazbieral obranca Patrik Bačik (28).

V drese Banskej Bystrice si útočník Éric Faille drží priemer jedného bodu na zápas (4+5), výbornú formu „chytil“ aj Guillaume Asselin, ktorý v 9. zápasoch bodoval osemkrát (5+3), čo je o bod menej ako tretí Miloš Bubela (4+3). Asselin je s 26. trestnými minútami zároveň najvylučovanejším „baranom“ v play off.

Oba tímy majú výrazné opory aj v bránke. Trenčiansky Michal Valent je jasnou jednotkou v Dukle, o čom svedčí aj jeho 93,57-percentná úspešnosť zásahov vo vyraďovačke. V oporu svojho tímu sa postupne vypracoval aj Jan Lukáš, ktorý z bránkoviska Banskej Bystrice vytlačil Fína Teemu Lassillu a v play off má úspešnosť zásahov 95,29 percent.

Trenčín – Banská Bystrica v play off:

  • 2014/2015, štvrťfinále: Bystrica 4:1 na zápasy (1:0, 4:0, 3:2, 4:5 sn, 4:2)
  • 2015/2016, štvrťfinále: Bystrica 4:1 (3:0, 0:1, 2:1 sn, 0:1 pp, 3:0)
  • Vzájomné zápasy v prebiehajúcej sezóne z pohľadu Trenčína: 3:2 pp, 2:5, 4:2, 2:3, 1:0, 0:2

Foto: ilustračné

Hokej Slovensko: viac aktuálnych správ z hokeja

Zdroj: TASR

Odporúčame