Bystrica sa môže pochváliť kultúrno-zážitkovým UNIKÁTOM: Nájdete ho v Barbakáne, FOTO
Expozícia využíva moderné technológie – virtuálnu a rozšírenú realitu, dotykové obrazovky, 3D vizualizácie, 360° videoprojekciu a pod. Čomu sa venuje?
V stredu bola pri príležitosti výročia založenia Thurzovsko-Fuggerovskej spoločnosti, ktorá vznikla 16. marca 1495, sprístupnená zážitková expozícia. Predstavuje banícku históriu Banskej Bystrice i okolitých miesta obcí, najmä z čias Medeného hámra. Banskobystričania, ale aj návštevníci iných slovenských či zahraničných miest sa môžu tešiť na virtuálnu realitu, živé obrazy, ale napríklad aj informácie o medi podávané zaujímavým výkladom v slovenskom, nemeckom i anglickom jazyku. Informovala o tom hovorkyňa primátora Dominika Adamovičová.
Kultúrno-zážitkový unikát
Aktivity smerujúce k vytvoreniu expozície v priestoroch mestského hradu Barbakán začala samospráva podnikať už pred dvoma rokmi. Vďaka Oddeleniu cestovného ruchu MsÚa Turistickému informačnému centru, sa tak dnes môžu návštevníci preniesť v čase i priestore a objavovať neznáme či dávno zabudnuté udalosti.
„Som veľmi rád, že vďaka nápaditosti a kreativite šikovných ľudí sa môže Banská Bystrica pochváliť jedinečným kultúrno-zážitkovým unikátom. Nadväzuje na spoluprácu s našimi partnermi z Nemecka, Rakúska a Talianska na medzinárodnom projekte Európska fuggerovská cesta. Cieľom je pripomenúť si spoločnú históriu a podporiť rozvoj cestovného ruchu. Ďakujem všetkým, ktorí sa na tvorbe podieľali. Verím, že aj cestou moderných technológií sa nám podarí pritiahnuť mladšiu generáciu nielen zo Slovenska a vzbudiť v nej záujem o bohaté a krásne dejiny nášho mesta i okolia,“ hovorí primátor Ján Nosko.
Cesta v čase
Prostredníctvom pútavej prehliadky sa môžete vrátiť o 500 rokov späť do čias rozkvetu baníctva. Zároveň dostanete tipy na náučné a turistické chodníky vedúce na miesta, kde sa v minulosti ťažila ruda alebo to, kde žili baníci. Ide napríklad o Španiu Dolinu, Staré Hory, Ľubietovú či Malachov.
„Expozícia využíva moderné technológie – virtuálnu a rozšírenú realitu, dotykové obrazovky, 3D vizualizácie, 360° videoprojekciu a pod. Prostredníctvom pohybovej platformy sa môžete „poprechádzať“ po výrobných priestoroch Medeného hámra a vidieť, ako to vyzeralo a fungovalo v období jeho najväčšej slávy. Dozviete sa aj o vývoji baníctva a banských strojoch, o rôznych predmetoch, ktoré s touto tematikou súvisia a veľa iných zaujímavých informácií,“ dopĺňa Tomáš Pastorok, vedúci Oddelenia cestovného ruchu MsÚ v Banskej Bystrici.
O tom, čo všetko expozícia ponúkne a kedy je prístupná verejnosti, sa viac dočítate na nasledujúcej strane.