Jakub Forgács Správy

Bystrica má nové pamätihodnosti. Pribudli aj herec Palúch či marcové oslobodenie mesta

Mestskí poslanci rozhodli! Čo všetko pribudlo na zoznam pamätihodností mesta pod Urpínom?

Ilustračný obrázok k článku Bystrica má nové pamätihodnosti. Pribudli aj herec Palúch či marcové oslobodenie mesta
37
Galéria
Zdroj: TASR

Zoznam pamätihodností mesta pod Urpínom sa opäť rozšíril, a to nielen o známe umelecké mená ako Ivan Palúch, Mária Markovičová či Peter Solan, ktorí boli spätí s Banskou Bystricou, ale aj o významné udalosti, akou je 25. marec 1945 – Deň oslobodenia mesta Banská Bystrica. Rozhodli o tom mestskí poslanci na jednom z ostatných zasadnutí.

Palúch či Markovičová

Medzi osobnosti, nehmotné pamätihodnosti, zaradili Andreja Očenáša, ktorý sa už počas štúdia zapájal do hudobného života mesta. Do Banskej Bystrice sa vracal ako člen hudobných porôt či podporovateľ hudobnej kultúry. Z prírody a histórie mesta a okolia čerpal v dielach Povesti o rodnom kraji, Povstalecká tetralógia, Na zbojníckom tanci podľa Ľuda Ondrejova. Bol autorom orchestrálno-symfonických skladieb, komorných diel a zborových skladieb. Vytvoril scénickú hudbu k literárnym dielam J. Bottu Smrť Jánošíkova (1948), A. Sládkoviča Marína (1948) či Hviezdoslava Herodes a Herodias (1955).

Ďalším, ktorý rozšíril prestížny zoznam, je herec Ivan Palúch. Preslávil sa ako Adam Šangala či princ Bajaja. „Jeho kariéra bola na konci 60. rokov závratná. Český režisér František Vláčil ho obsadil do náročného filmu Markéta Lazarová. V juhoslovanskom filme Čoskoro bude koniec sveta bola jeho hereckou partnerkou Annie Girardot. Známy nemecký režisér Volker Schlöndorff ho obsadil do historického filmu Michael Kohlhaas. Ako jediný herec z bývalého Československa sa dostal do nominácie na filmový festival v Cannes, a to hneď v dvoch filmoch Zabitá nedeľa a Michael Kohlhaas, čím sa zaradil medzi najväčšie hviezdy európskeho filmu,“ uvádza sa v zdôvodnení, prečo mu právom patrí zápis do Zoznamu pamätihodností mesta. Palúch bol známy svojimi nekonformnými postojmi voči sovietskej okupácii, to viedlo v roku 1974 k zákazu hrať v divadle a filme.

Významná herečka Mária Markovičová je ďalšou umelkyňou, ktorá obohatila zoznam. Narodila sa v Banskej Bystrici a hrala vo viacerých slovenských filmoch, televíznych inscenáciách a seriáloch ako Dobrodružstvo pri obžinkoch, Statky-zmätky, Sóle pre bicie, Mamka Pôstková, Prípad Evy Burdovej, Starý včelár, Nevera po slovensky, Jedenáste prikázanie, Demeterovci, Slnko vychádza nad Prašivou, Vivat Beňovský, Živý bič či Polnočná omša. Počas SNP pracovala v jednotke Červeného kríža a v Slobodnom slovenskom vysielači. Je pochovaná v Kremničke.

Medzi ďalších patrí Eugen Stollman, ochotnícky herec, divadelný režisér, ktorý sa narodil v Banskej Bystrici, rovnako ako významný režisér a scenárista Peter Solan, ktorého zaraďujú k najvýznamnejším filmovým tvorcom československej modernej filmovej vlny 60. rokov. Filmy Boxer a smrť či Prípad Barnabáš Kos patria do zlatého fondu slovenskej kinematografie.

Vedec aj vojenská hudba

Medzi pamätné osobnosti patrí aj Július Smida, popredný vedec v oblasti onkológie. S manželkou sa venovali štúdiu nádorovej biológie a najmä zvieracích onkogénnych vírusov. Počas komunizmu nachádzal v jeho rodine azyl režimom prenasledovaný kňaz Anton Srholec. Smida sa po celý život cítil byť Banskobystričanom a jeho rodné mesto sa mu stalo i miestom posledného odpočinku.

Do zoznamu pribudla tiež Vojenská hudba pplk. 26, ktorá pod Urpínom pôsobila v medzivojnovom období 1918 až 1938 ako i významná historická udalosť 25. marec 1945 – Deň oslobodenia mesta Banská Bystrica. Centru SNP priniesla slobodu Kvetná nedeľa. Územie mesta oslobodzovali jednotky Červenej armády generála Žmačenka a rumunskej armády generála Dascaleuscu 12 dní.

Pozrite si v priloženej fotogalérii krásy jarných bystrických ulíc!

Foto: ilustračné

V OBRAZOCH: Krása jari v uliciach Bystrice. Sídliská zaplnili snežienky a prvosi
37
Galéria
Foto: Jakub Forgács / Zdroj: Facebook
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM