Jakub Forgács Správy

BÚRKY môže udrieť v celom kraji: Kedy sú vydané VÝSTRAHY okres po okrese?

Aj v najbližších dňoch sa musíme v Banskobystrickom kraji pripraviť na možné výčiny počasia. Pred čím varujú meteorológovia?

Ilustračný obrázok k článku BÚRKY môže udrieť v celom kraji: Kedy sú vydané VÝSTRAHY okres po okrese?
Zdroj: Facebook.com/severe.weather.slovakia/Severe Weather Slovakia o.z.

Vo všetkých okresoch Banskobystrického kraja je podľa Slovenského hydrometeorolo­gického ústavu (SHMÚ) malá pravdepodobnosť výskytu búrok spojených s prudkým lejakom s intenzitou 20 – 30 mm / 30 min, s nárazmi vetra 18 – 23 m/s (65 – 85 km/h) a s krúpami. SHMÚ o tom informoval na svojej webovej stránke.

Kde a kedy udrú?

Výstraha 1. stupňa pred búrkami je podľa meteorológov vydaná v okresoch Banská Bystrica, Brezno, Detva, Lučenec, Poltár, Revúca, Rimavská Sobota, Veľký Krtíš a Zvolen od štvrtka 10.00 hod. do piatka 21.00 hod. a v okresoch Banská Štiavnica, Krupina, Žarnovica a Žiar nad Hronom od piatka 00.00 hod. do 21.00 hod.

Hrozí vietor aj krúpy

Intenzita sprievodných javov je podľa slov meteorológov v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu a pri búrkach môžu byť obmedzené ľudské aktivity a ohrozené zdravie.

„Intenzívny dážď môže vyvolať prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov (stekanie vody zo svahov, bahnotok, zatopenie pivníc, podchodov, podjazdov a pod.),“ píše SHMÚ s tým, že vietorzase môže spôsobiť škody menšieho rozsahu na porastoch a objektoch (lámanie konárov stromov, pád slabších stromov, menšie škody na strechách budov a pod.).

„Poletujúce trosky a nezabezpečené predmety predstavujú riziko pre ľudské zdravie. Krúpy môžu poškodiť vegetáciu a súvislá vrstva krúp na komunikácii môže prechodne obmedziť cestnú premávku,“ dodali meteorológovia.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Ďalšie aktuálne správy

Video: Jakub Forgács / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM