Ilustračný obrázok k článku Bojovník MMA z bystrického klubu s obdivuhodným výkonom: Triumfoval doslova na jednej nohe
Foto: Matej Kalina

Bojovník MMA z bystrického klubu s obdivuhodným výkonom: Triumfoval doslova na jednej nohe

Životný úspech Samuela Matejku z Erawan gymu! Mladý bojovník sa predstavil v zápase, v ktorom mu súperom nebol len jeho sok, ale aj silné bolesti. V rozhovore porozprával o kľúčových okamihoch, ale aj to, ako na bojovníkov MMA letia baby!

Aktualizované Jakub Forgács Rôzne
Aktualizované Jakub Forgács Rôzne

Bojovník MMA z bystrického klubu s obdivuhodným výkonom: Triumfoval doslova na jednej nohe

Životný úspech Samuela Matejku z Erawan gymu! Mladý bojovník sa predstavil v zápase, v ktorom mu súperom nebol len jeho sok, ale aj silné bolesti. V rozhovore porozprával o kľúčových okamihoch, ale aj to, ako na bojovníkov MMA letia baby!

Ilustračný obrázok k článku Bojovník MMA z bystrického klubu s obdivuhodným výkonom: Triumfoval doslova na jednej nohe
Foto: Matej Kalina

Samuel Matejka (19) z Badína sa venuje MMA približne dva roky. Zápasí za klub Erawan gym v Banskej Bystrici, pod vedením trénera Róberta Výbošteka. Aj keď má už na konte dve výhry, ktoré sú pre neho cenné, posledný zápas považuje za veľký úspech. Vybojoval ho totiž na akcii Full Fight 2, so zranením a pred domácim publikom.

Na konte máš čerstvý triumf v náročnom zápase pred domácimi divákmi. O aký duel išlo? Komu si čelil?

Zápasil som na akcii Full Fight 2 v Banskej Bystrici. Mali sme tu dva predzápasy pred hlavnou časťou večera, ktoré sa konali pod záštitou SZMMA /Slovenský zväz MMA/. Náš klub Erawan gym je jeho členom. Oba zápasy sa odohrávali podľa amatérskych pravidiel MMA v klietke 2 × 5 min. Mojim súperom bol Peter Samek z Wolf Pride Gym Žilina.

V čom ti súper dal zabrať a naopak, v čom si cítil, že máš navrch?

Myslím, že som mal celkovú prevahu. Cítil som, že mám navrch v zápasení a v boji na zemi. Mrzelo ma, že som viac nemohol urobiť kvôli zraneniu. Mal som obmedzený pohyb na nohách. Preto som sa nesnažil boxovať a už vôbec nie kopať. Hlavne som sa držal taktiky.

Predpokladal som, že súper bude chcieť bojovať v postoji (stand up). Preto som okrem strhov na zem nič iné neskúšal . Iba som čakal, kým bude správny moment, ho hodiť na zem, a tam ho triafať tvrdými údermi. Túto taktiku mi naordinoval tréner Robo. :)

V zápase si sa teda pasoval so zranením a dobojoval si ho v podstate na jednej nohe. Ako sa ti prihodilo?

Koleno ma bolelo dlhodobo. Lekár, u ktorého som bol pred zápasom, mi povedal, že to mám iba natiahnuté, mám to bandážovať a rozchodiť. Po zápase mi na urgente povedali, že sú v ňom poškodené väzy, o čom som nevedel. V podstate som na zápas nastúpil s roztrhnutým krížnym väzom, preto koleno nedržalo tak, ako malo. Bolo to veľmi bolestivé Pár sekúnd pred koncom prvého kola som cítil, ako mi v ňom niečo vyskočilo, no nebol čas na jeho nápravu a tak som bojoval ďalej. Po prvom kole, keď som sa zodvihol zo súpera, som zistil že sa neviem oprieť o ľavú nohu, a tak som bol nútený bojovať ďalšie kolo iba na jednej.

Mal si chuť, vzdať to?

Len tak sa vzdať, to nejde. Keď som už v klietke, neviem, čo je bolesť a strach..

Čo ti dalo silu, vydržať?

Veľmi mi pomohla psychická podpora od trénera Roba Výbošteka, pred aj počas zápasu.

Doprial si si po úspechu nejaké oslavy s priateľmi či rodinou alebo sa šetríš pre zranené koleno?

Po zápase som si doprial menšie posedenie s priateľmi, pretože keď trénujem, nemám čas sa s nimi stretávať.

Kde ťa budeme môcť vidieť zápasiť najbližšie?

Ďalší zápas bude zrušený, pretože ma čaká operácia kolena .Na pláne som mal 18. júna zápas v Michalovciach na gala večeri Fightmánia 4. Tak budem aspoň chalanom držať palce. Ta náš klub sa do ringu postavia Matej Gajdoš, Juraj „Herky“ Patráš a Samuel „Nakamura“ Trvalec.

Kedy a ako si vôbec prvýkrát pričuchol k MMA?

Na základnej škole som sa začal venovať kick-boxu. Nahovorili ma na to dvaja kamaráti .Trénovali sme vo Vlkanovej pod vedením trénerky Jozefíny Ivaničovej .Ona ma veľmi podporila, finančne aj psychicky. Apelovala na mňa, aby som navštívil Erawan gym, ak sa chcem posunúť ďalej. Tak som to skúsil a veľmi sa mi tam zapáčilo. Spoznal som veľa skvelých ľudí. Je tam výborný kolektív.

Čo hovorí na tento drsný šport tvoja priateľka?

Priateľku nemám .Babám sa určite páčia MMA bojovníci. Viem to z vlastnej skúsenosti, že niekedy sa stačí iba usmiať. :) Keď sa mi ujde náhodou nejaké malé zranenie, o to viac sa o mňa zaujímajú.

Keď vyjdeš z ringu, kde v Banskej Bystrici najradšej tráviš voľné chvíle?

Najradšej s priateľmi, rodinou alebo na tréningu. Moje najobľúbenejšie miesto v Banskej Bystrici je telocvičňa na Magurskej v Sásovej. A keď si chcem oddýchnuť, najradšej mám slnečné dni pri vode a pokojné noci s hviezdami. Čiže príroda v Banskej Bystrici a okolí.

Z bystrického Erawan gymu triumfoval na Full Fight 2 aj Bystričan Samo „Nakamura“ Trvalec (18). Jeho súperom bol Dano Semanko zo Still Storm Bardejov, vo váhovej kategórii do 77 kg. Samo vyhral v 1.kole TKO (technické KO). Obaja bojovníci boli zároveň jedinými, ktorí zastupovali Banskú Bystricu na tejto súťaži.

Čítajte tiež:

ROZHOVOR s bystrickou cvičiteľkou jogy: Ľudia sa hneď na prvej hodine snažia napodobniť profíkov

Bystričanka Lucia (24) vo finále súťaže Fotomodelka Európy: Musím byť neustále vo forme

Triumf mladého bystrického bojovníka MMA v OBRAZOCH
10
Galéria
Foto: Matej Kalina
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín