Boj o voličov začína

V druhú novembrovú sobotu sa uskutočnia tretie tohtoročné voľby, tento krát do orgánov samosprávnych krajov.

Monika Földešiová

Okrem poslancov si budú občania vyberať aj predsedu samosprávnych krajov. Doterajšieho predsedu Milana Murgaša vystrieda na kandidátke v BBSK Vladimír Maňka – súčasného europoslanca a bývalého primátora Zvolena. Maňka je nominantom Smeru-SD a ĽS-HZDS, ktorých krajskí šéfovia podpísali Deklaráciu o spoločnom postupe pri tohtoročných voľbách. Vyšachovali tak SNS, ktorá sa uchýlila k spolupráci s HZD a spolu postavili kandidáta Jozefa Šimka. Tomu sa dostalo podpory od samotného prezidenta SR Ivana Gašparoviča, ktorý je čestným členom HZD.

Tretím oficiálnym kandidátom na post župana je Jozef Mikuš, poslanec Národnej rady SR. Je oficiálnym pravicovým nominantom koalície SDKÚ-DS, KDH, Kresťanských demokratov Slovenska, strany Sloboda a solidarita a Občiansko konzervatívnej strany. Mikuš kandidoval aj v predchádzajúcich dvoch regionálnych voľbách a vždy sa dostal aj do 2. kola, na víťazstvo to však nikdy nebolo.

Súčasný šéf Župného domu a bývalý rektor UMB Milan Murgaš nevylúčil svoju opätovnú kandidatúru na predsedu BBSK. Nepotvrdil však, či ako nezávislý kandidát alebo s podporou iného politického subjektu.

Podľa neoficiálnych predvolebných štatistík by mohol mať najväčšiu šancu Maňka, nakoľko ide o nominanta vládnych strán. Proti nemu však stojí i obava, že ako novozvolený europoslanec by zanedbával svoje krajské povinnosti.

Či sa objaví aj iný kandidát na predsedu BBSK, sa dozvieme až 40 dní pred voľbami (pravdepodobne 12.10.2009), kedy musia byť všetky kandidátske listiny vložené do rúk zapisovateľa volebnej komisie samosprávneho kraja v jej sídle.

Odporúčame

Tento článok nie je možné komentovať.