Aktualizované Správy

BBSK sa rozhodol konať: Pripravuje trestné oznámenie na dopravcu SAD Zvolen

Informoval o tom v stredu podpredseda BBSK Ondrej Lunter s tým, aby súd vyslal jasný signál aj pre iných prepravcov, čo možné je a čo nie.

Ilustračný obrázok k článku BBSK sa rozhodol konať: Pripravuje trestné oznámenie na dopravcu SAD Zvolen
4
Galéria
Zdroj: BBSK

Slovenská autobusová doprava (SAD) Zvolen sa vyhýba stretnutiu a pokračuje v neštandardných praktikách. Konštatoval to v stredu predseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Ján Lunter. Vyzýva SAD Zvolen, aby si spoločne sadli za rokovací stôl a vyriešili spornú situáciu v doprave. Kraj tiež avizoval, že pripravuje trestné oznámenie v súvislosti s januárovým pozastavením prímestskej dopravy v kraji.

Ako Lunter uviedol, dopravca opakované výzvy na rokovania ignoruje a namiesto toho prišiel list s ultimátom. „Dopravca v ňom žiada uvoľnenie finančných prostriedkov z notárskej úschovy vo výške takmer 1,6 milióna eur, napriek tomu, že na ich vyplatenie v tejto chvíli neexistuje žiadny právny dôvod. V liste z 13. februára nás žiada, aby sme peniaze uvoľnili do siedmich dní, čo citujem, ‚vytvorí vhodnejší predpoklad pre nekonfliktnú spoluprácu‘. Také formulácie opäť silno evokujú situáciu z konca januára a obávam sa, že ide znovu o akýsi druh nátlaku, ak nie vydierania,“ vysvetlil šéf kraja. Ultimátum vyprší vo štvrtok (20. 2.).

Lunter má obavy

Ide o peniaze, ktoré SAD Zvolen žiada doplatiť za rok 2018. Tie však podľa kraja majú byť dopravcovi uvoľnené z notárskej úschovy až po predložení právoplatného rozsudku, ktorý potvrdzuje jeho nárok na uvedenú sumu. Zatiaľ však právoplatný rozsudok nie je.

Ako poznamenal podpredseda BBSK Ondrej Lunter, na to, aby predišli ďalšiemu svojvoľnému pozastaveniu prímestskej dopravy, aktivovali všetky existujúce zákonné nástroje.

„Do právoplatnosti rozsudku o platnosti dodatku je účinné neodkladné opatrenie súdu, ktoré dopravcovi prikazuje jazdiť. Rovnako je tu nariadenie kraja ako dopravného správneho orgánu, ktoré dopravcovi prikazuje vykonávať dopravu vo verejnom záujme v súlade s platnými licenciami a schválenými cestovnými poriadkami,“ zdôraznil podpredseda kraja. Neskrýva však obavy z toho, ako situácia dopadne, keďže reakcia SAD Zvolen je nevyspytateľná.

BBSK pripravuje trestné odstránenie

Zároveň dodal, že sankcie, ktoré hrozia druhej strane za porušenie neodkladného opatrenia súdu, sa pohybujú vo výške okolo 30 000 eur, čo je pre spoločnosť, ktorá má zhruba 20-miliónový ročný obrat nič.

Ondrej Lunter tiež informoval že BBSK pripravuje trestné oznámenie v súvislosti s januárovým pozastavením dopravy a podozrením z vyhrážania a zneužívania monopolného postavenia SAD-kou Zvolen. Podľa neho by súd mal vyslať jasný signál do budúcnosti aj pre iných prepravcov, čo možné je a čo nie.

SAD Zvolen: Nechceme robiť komparz v tomto divadle

„Vedenie BBSK vyrobilo sekeru za minulé obdobie vo výške viac ako päť miliónov eur. Z toho dôvodu musela naša spoločnosť pristúpiť aj pre nás k neštandardnému riešeniu – k režimu nepremáva. Následne po vzniknutej situácii a uznaní nedoplatkov zo strany BBSK voči našej spoločnosti za predošlé obdobia, t. j. 2018, 2019 a sčasti aj za rok 2020, verejne deklarovali úhrady za roky 2019 a 2020, čo aj splnili. Nedoplatok za rok 2018 prezentovali uložiť do notárskej úschovy, avšak odoslanie prostriedkov do úschovy nám nijako nepotvrdili,“ reagovalo predstavenstvo spoločnosti SAD Zvolen vo svojom stanovisku.

„Najprv tvrdili, že potrebujú naštudovať rozsudok k vyplateniu dlžnej sumy za rok 2018. Teraz už BBSK a ich právny zástupca tvrdenie pozmenili a uviedli, že vyplatia dlžnú sumu za rok 2018, až keď rozhodne súd. Toto je ďalší dôkaz o "vierohodnosti vedenia BBSK“. Menia svoje rozhodnutia, ako im vyhovuje podľa novovzniknutej situácie. Pritom treba podotknúť, že žaloba, ktorou žiadali o zrušenie dodatku od 1. januára 2019 a následný rozsudok, ktorým bola ich žiadosť naplnená, aj keď ešte stále neprávoplatne, nemá nič spoločné s neuhradením záväzku z roku 2018, pretože o tom rozsudok nepojednáva. To znamená, že BBSK je stále dlžný za rok 2018, čo tvorí sumu viac ako 1,5 milióna eur," zdôraznilo vedenie SAD Zvolen.

„Pre neschopnosť vedenia kraja vyriešiť po dvoch rokoch situáciu nariekaním, že sa nevie stretnúť s dopravcom a nevidením chyby na svojej strane, nemá význam, aby sme robili komparz v tomto nimi hranom divadle,“ konštatovalo vedenie SAD Zvolen.

Ubezpečilo, že chcú a budú vykonávať dopravu na základe štandardu, ktorý je v SR nastavený a zmluvne podchytený k spokojnosti najmä cestujúcej verejnosti.

Foto: ilustračné

V OBRAZOCH: Tlačový brífing Lunterovcov na Úrade BBSK
4
Galéria
Zdroj: BBSK
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM