Michal Majer Rôzne

BBA dostala od občanov opäť zelenú

Skupina nezávislých poslancov združených v Banskobystrickej alternatíve (BBA) je druhým najsilnejším zoskupením, ktoré vzišlo zo sobotňajších komunálnych volieb. Oproti hlasovaniu spred štyroch rokov získali dokonca o jeden mandát viac. O výsledkoch

//Aké sú Vaše bezprostredné pocity po voľbách – radosť, sklamanie? Pohoda. V roku 2006 sme získali šesť mandátov, teraz sedem. A aj v úhrnne máme lepšie čísla ako pred štyrmi rokmi. Banskobystrická alternatíva má teda stúpajúcu tendenciu.

Neočakávali ste lepší výsledok BBA v komunálnych voľbách? Môj tajný sen – deväť poslancov, sa síce nesplnil, ale nevadí. Vyjde to v roku 2014 alebo neskôr.

Prečo podľa Vás získala ľavicová koalícia toľko mandátov? Minimálne z troch dôvodov: Stavili na istotu, t.j. na lekárov. Na rozdiel od pravice išli do volieb zjednotení. A v neposlednom rade – mnohí do toho vložili veľké peniaze. Predvolebná kampaň niektorých kandidátov stála dokonca viac, ako je poslanecká odmena za celé štyri roky! Pýtam sa, čo sú potom skutočné pohnútky takýchto ľudí?

Čím si vysvetľujete, že Beata Hirt, ktorá bola v minulom volebnom období členkou Vášho poslaneckého klubu, nebola zvolená aj teraz? Beata sa stala jednou z „obetí“ hlúpeho delenia volebných obvodov, keď jej domovský Jakub pripojili k veľkému sídlisku Podlavice. Kandidovala preto v Sásovej, a tam žali úspech najmä mladí bilboardoví sľubovači… Beata však bola vo verejnom živote aj pred poslancovaním, a ako riaditeľka komunitnej nadácie zostáva v centre diania aj po voľbách. Bystričania o nej ešte budú počuť.

Ste spokojný s rozhodnutím ľudí pri voľbe primátora? Áno. Peter Gogola stelesňuje všetko to, čo tu doteraz chýbalo – charakter, nadšenie, pracovitosť a empatiu. Bude to dobrý otec mesta.

Čo bude nasledovať teraz? Pravicový primátor, ľavicový mestský parlament – nemôže vzniknúť viacero problémov, ktoré budú brzdiť rozvoj mesta a rozhodovanie o kľúčových otázkach? Toto je nateraz vo hviezdach. Verím ale, že v zastupiteľstve budú dominovať múdri, cnostní muži a nie urazení kazisveti. //

Banskobystrická alternatíva postavila do týchto volieb 12 kandidátov. Z nich sa do budúceho mestského parlamentu dostali siedmi. Svoju pozíciu neobhájila jedine Beata Hirt, všetci ostatní členovia, ktorí „poslancovali“ počas posledného volebného obdobia, sa do svojich lavíc vrátia. Pribudli k nim aj Lucia Skokanová, programová manažérka v Nadácii Ekopolis, a Marta Gajdošíková, televízna žurnalistka a riadiaca pracovníčka STV.

Silnú pozíciu medzi stredo-pravo orientovanými kandidátmi potvrdila BBA aj v sobotňajších voľbách, keď získala rovnaký počet kresiel v mestskom parlamente ako nezávislí kandidáti a zástupcovia strán SDKÚ-DS a SaS dohromady.

gr

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM