Barani zvíťazili v šlágri kola. Na domácom ľade zdolali Slovan

Hokejisti HC'05 iClinic Banská Bystrica triumfovali v "mikulášskom" šlágri 29. kola Tipsport Ligy nad HC Slovan Bratislava 2:1 po predĺžení a natiahli víťaznú šnúru na päť zápasov. Náskok Slovana na čele tabuľky skresali na tri body, navyše majú zápas k dobru.

Ilustračný obrázok k článku Barani zvíťazili v šlágri kola. Na domácom ľade zdolali Slovan

Domáci nastúpili v charitatívnych dresoch, no v prvej tretine mali o niečo viac šancí hostia. Hneď v úvode Zigo, na opačnej strane to skúšal štvrtý bystrický útok, konkrétne Tamáši s Fafrákom. V polovici tretiny mal Slovan mierny tlak, ale Beskorowanyho podržal svoj tím, najbližšie ku gólu mal Abdul. Barani potom nevyužili presilovku a po nej mohli pykať, pretože sa do šance dostal znovu Zigo, no tentoraz úradovali betóny gólmana HC '05. V sedemnástej minúte zaujal prienik Tamášiho, ale Habal nekapituloval. Prekonal ho napokon až tesne pred prestávkou v presilovke Lamper, ktorý úspešne tečoval strelu Bartánusa – 1:0.

V druhej tretine zaujali rýchle protiútoky na oboch stranách. Nebezpečnejší boli hostia, no Abdul recept na Beskorowanyho opäť nenašiel. Potom mohol zvýšiť na 2:0 Hrnka, bol voľný na pravej strane, ale zle trafil puk. Z dvoch metrov neuspel pred bratislavským brankárom ani Gabor. Početnú výhodu si zahrali v polovici stretnutia aj Slovanisti, ale nehrozili v nej. Následne mali k dispozícii až dve presilovky Bystričania a hoci si vytvorili tlak i šance, skóre po koncovkách Hickmotta a Jääskeläinena nemenili.

Tretiu tretinu začali domáci aktívne, snažili sa pridať druhý gól, ale nepodarilo sa im to. Naopak boli to hostia, ktorí mali šancu na vyrovnanie. Po chybe Sojku strieľal z medzikružia Zigo, Beskorowany bol proti. V 51. minúte išiel na trestnú lavicu za vrazenie Southorna na mantinel produktívny útočník Slovana Abdul. A keďže sa mu nepáčil osobný trest, dostal ďalší do konca stretnutia. Majster však presilovku nevyužil a hneď po nej dostali túto možnosť aj Bratislavčania, dokonca hrali 26 sekúnd v piatich proti trom a hoci toho nevyužili, neskôr odvolali brankára, hrali v šiestich proti štyrom a radovali sa. Po strele Meszároša sa ujal teč Puliša – 1:1. Duel teda dospel do predĺženia, v ktorom nevyužil veľkú príležitosť produktívny obranca HC '05 Southorn zoči – voči Habalovi. Mrzieť ho to napokon nemuselo, pretože 55 sekúnd pred koncom po jeho prihrávke vsietil víťazný gól z pravej strany Hickmott, keď prestrelil brankára hostí – 2:1.

Dan Ceman, tréner Banskej Bystrice: „Videli sme veľmi dobrý zápas dvoch tímov, ktorí sú v tabuľke navrchu. Prvá tretina nebola z našej strany príliš dobrá, boli sme trošku nervózni. V druhej tretine sme sa po vedúcom góle z konca prvej už upokojili a hrali sme dobre. Veľa čistých šancí na oboch stranách nebolo. Obaja brankári boli veľmi dobrí, škoda len toho gólu na konci, no v predĺžení sme to zvládli a môžeme sa tešiť aj z dvoch bodov.“

Rudolf Jendek, asistent trénera Slovana Bratislava: „Videli sme výborný zápas z oboch strán. Mal už parametre play-off. Bolo tam vysoké nasadenie, výborne zachytali obaja brankári. Ukázala sa aj kvalita obrán. Všetky parametre šlágra tento duel určite mal. Môžem len pochváliť chlapcov ako napredujú. Je na čom stavať. Poznávame súperov a hráči sa na nich čoraz lepšie vedia pripraviť.“

Jordan Hickmott, autor víťazného gólu B. Bystrice: „Odohrali sme skvelý zápas, všetky formácie boli výborné. Bol to ako play-off zápas, padlo málo gólov, pretože tímy sa sústredili na bránenie. Celkovo však môžeme byť spokojní. Mali sme energiu, chceli sme vyhrať v riadnom hracom čase, ale berieme aj dva body.“

HC'05 iClinic Banská Bystrica – HC Slovan Bratislava 2:1 pp (1:0, 0:0, 0:1 – 1:0)

• Góly: 20. Lamper (Bartánus, Cardwell), 65. Hickmott (Southorn) – 57. Puliš (Meszároš, Štajnoch)
  • Rozhodovali: Štefik, M. Valach – J. Konc ml., Krajčík
  • Vylúčení: 5:7, navyše: Abdul (Slovan) 10+DKZ za nešportové správanie sa, presilovky: 1:1
  • 2563 divákov
  • Banská Bystrica: Beskorowany – Ďatelinka, Mihálik, Cardwell, Southorn, J. Brejčák, Nemčík, Petrinec – Lamper, Bubela, Bartánus – Jääskeläinen, Hickmott, Hrnka – Šille, Gabor, Kabáč – Sojka, Tamáši, Fafrák
  • Bratislava: Habal – Sersen, Bačik, Štajnoch, Meszároš, Šedivý, Podlipnik, Marek Hudec – Puliš, Zigo, Abdul – R. Žitný, Viedenský, Matoušek – Jendek, Kytnár, Š. Petráš – Marek Sloboda, Urbánek, R. Bondra