Semifinále ply off hokejovej Tipsport ligy pokračovalo piatym zápasom. Barani v ňom mohli rozhodnúť o svojom postupe do finále. Ako dopadlo stretnutie na ľade oceliarov?

Ilustračný obrázok k článku Barani v Košiciach bojovali o postup do finále: O výsledku sa rozhodlo až v nájazdoch

Hokejisti HC Košice zvíťazili v 5. zápase semifinálovej série Slovnaft play off Tipsport ligy nad HC '05 iClinic Banská Bystrica 3:2 po samostatných nájazdoch a znížili stav série na 2:3. Šiesty súboj o postup do finále je na programe v stredu 6. apríla o 17:00 v Banskej Bystrici.

Košičania nastúpili s cieľom odvrátiť koniec sezóny a tieto ambície potvrdzovali od úvodných minút. Po 8. minútach hry si so strelou Biceka ešte brankár Bacashihua poradil a v bránke hostí neskončil ani Sujov teč Bicekovej strely v 11. minúte. Aktivita domácich vyústila do úvodného gólu v 13. minúte. V úniku dvoch proti jednému prihral Hričina Sujovi, ktorý strelou bez prípravy prekonal Bacashihuu – 1:0. O pár sekúnd na to Banskobystričan Matoušek nešetrne fauloval domáceho Pavúka a zápas sa v tom momente skončil pre oboch. Nasledovala 5-minútová presilovka Košičanov, ktorí z nej vyťažili druhý gól. Smer Mikušovej strely nechytateľne zmenil Češík a domáci viedli 2:0.

Hostia sa k slovu dostali až počas presilovky v úvode druhej časti. Melicherčíka však neprekonali, naopak po úniku Vargu s Češíkom takmer inkasovali tretí gól. Hostia v druhej časti vyrovnali hru a v 29. minúte sa dočkali aj kontaktného gólu. Tománek v 29. minúte získal takmer stratený puk, posunul ho Bastovi, ktorý prekvapil Melicherčíka – 2:1. O tri minúty neskôr Handzuš uvoľnil Bajarunsa, ktorý mal dostatok času i priestoru, ale z výhodnej pozície nenamieril presne. V druhej časti pribudlo dôrazných zákrokov, no až na tri výnimky rozhodcovia nevylučovali. V úplnom závere druhej časti si hostia vypracovali niekoľko streleckých príležitostí, nebezpečne strieľal najmä obranca Šmach, ale Melicherčík odolal.

Už v prvých sekundách tretej časti mohol vyrovnať Hvila, osamotený však medzi kruhmi nenamieril presne. V ďalších minútach bol k videniu skôr opatrnejší hokej a oba tímy si dávali pozor predovšetkým na defenzívu. V 52. minúte zaujali pokusy obrancov Deyla i Dudáša, v protiútoku mal vyrovnanie na hokejke Bezúch, ale ležiaceho Melicherčíka neprekonal. Hostia sa snažili o vyrovnanie. Vhodnú príležitosť mali v 54. minúte počas presilovky, no domáci dokázali tesný náskok ubrániť. Druhý gól hostí nepridal ani Tománek v 56. minúte, keď sám pred košickým brankárom nenamieril ideálne. Hostia si v poslednej minúte vytvorili tlak, Melicherčík čelil viacerým pokusom a v čase 59:29 Steel aréna stíchla po tom, čo domáceho brankára v neprehľadnej situácii prekonal Tománek – 2:2. V 5. minúte predĺženia sa obranou domácich preštrikoval Tománek, tentoraz však Melicherčíka neprekonal. Veľkú šancu mal o tri minúty neskôr aj Bast, po ktorého strele sa puk obtrel o pravú žŕdku košickej bránky. O víťazovi napokon rozhodli samostatné nájazdy, v ktorých bol úspešný iba domáci Hrnka, ktorý rozhodol o víťazstve Košíc.

Marcel Šimurda, asistent trénera HC Košice: „Úvodné striedania boli z oboch strán opatrné. Nám sa dvakrát podarilo skórovať. Súper sa v druhej časti kontaktným gólom dostal do zápasu. V závere tretej tretiny stav vyrovnal. Dospelo to až do samostatných nájazdov, ktoré sme opäť lepšie zvládli my. Stav série je 2:3 a po zápase v Banskej Bystrici sa budeme chcieť vrátiť na ďalší zápas do Steel arény.“

Vladimír Országh, tréner HC '05 iClinic Banská Bystrica: „V úvode zápasu sme nehrali dobre, prvá tretina nám ušla aj pre viaceré oslabenia. Domáci sa dostali do hry, lepšie korčuľovali a získali aj dvojgólový náskok. V druhej tretine sme sa zlepšili, vyrovnali sme hru a dali aj kontaktný gól. Tretia tretina bola už v našej réžii. Mali sme dostatok šancí, aby sme rozhodli v riadnom hracom čase alebo v predĺžení. Boli sme veľmi blízko k postupu, ale stále sme rovnako ďaleko. Verím, že už sa do Košíc vracať nebudeme.“

Marcel Melicherčík, brankár HC Košice: „Bol to ťažký zápas. Začali sme veľmi dobre, čo je na druhej strane pre brankára trošku horšie, lebo som nemal veľa zákrokov. Hrali sme vo veľkom tempe a nebolo jednoduché ho udržať po celý zápas. Hostia vyrovnali, no my sme sa nepoložili. Je super, že sme to dotiahli do víťazstva.“

Roman Tománek, útočník HC '05 iClinic Banská Bystrica: „Košičanov postavili na nohy dve presilovky. My sme nemohli útočiť a veľmi napádať, ale hlavne brániť. Od prvej chvíle do poslednej sme však išli za svojím cieľom. Mrzí ma, že sa nám to nepodarilo. Aj v predĺžení sme mali tri či štyri "čisté“ šance. Dnes sa nám šťastie otočilo chrbtom."

HC Košice – HC '05 iClinic Banská Bystrica 3:2 pp a sn (2:0, 0:1, 0:1 – 0:0, 1:0)

• Góly: 13. Suja (Hričina), 15. Češík (Mikuš, Varga), rozh. nájazd Hrnka – 29. Bast (Tománek, Majdan), 60. Tománek (Handzuš, Pujacs)
  • Rozhodovali: Baluška, Jonák – Gajan, Smrek
  • Vylúčení: 2:3 na 2 min., navyše Matoušek 5 min. + DKZ na krošček, Ďatelinka (obaja B. Bystr.) 10 min. nešp. správ.,
  • Presilovky: 1:0