Aktualizované Hokej

Barani na domácom ľade opäť zdolali Nitru. Potrestali vylúčenia hráčov súpera

Hokejisti majstrovskej Banskej Bystrice zvíťazili v stredu v 25. kole Tipsport Ligy nad Nitrou 5:2.

Ilustračný obrázok k článku Barani na domácom ľade opäť zdolali Nitru. Potrestali vylúčenia hráčov súpera
Zdroj: Rastislav Búgel

Úvod začal opatrne, oživenie priniesla až presilovka Nitry, v ktorej zaujal teč Csányiho, ale Gajan, ktorý nahradil indisponovaného Beskorowanyho, bol pozorný. Bystričania predviedli v oslabení prečíslenie troch na dvoch a po prihrávke Bubelu sa presadil z dvoch metrov parádnou koncovkou do horného vinkla aktuálny kanonier a zároveň obranca ‚baranov‘ Southorn – 1:0. Domáci mohli ísť aj do dvojgólového vedenia, dve možnosti mal zblízka Lamper, najmä v presilovke mohol pokoriť Kompasa. Hostia pohrozili v štrnástej minúte Fominychom, ktorý šikovne strčil hokejku do bránkoviska, ale puk za gólmana HC '05 neputoval.

Na začiatku druhej tretiny išiel do krátkeho úniku Čaládi od útočnej modrej a zužitkoval ho strelou švihom na 1:1. Domáci mali potom viac striel, najmä Bartánus mohol rozvlniť sieť z pravej strany, ale neskôr Čaládi išiel aj do druhého úniku, no ten už nevyužil. O minútu na to po vyhratom buly sa ujala delovka Koríma spoza kruhu, možno tam bol i teč Minárika, a bolo 1:2. Lenže následne hrala Banská Bystrica dve presilovky a v prvej sa presadil príklepom pred odkrytou bránkou Jääskeläinen a v druhej otočil stav na 3:2 zblízka pohotový Hrnka.

V tretej tretine videli diváci taktiež gól v početnej výhode a dal ho majster, konkrétne Bartánus švihom z pravého kruhu na 4:2. Nitrania sa potom snažili znížiť, ale nevyužili druhú presilovku v zápase, v nej Buček vystrelil spomedzi kruhov, Gajan puk vyrazil pred seba, kde ešte dorážali Kerbashian so Scheidlom, no gólman HC '05 za výdatnej pomoci svojich spoluhráčov puk za svoj chrbát nepustil. V ďalších minútach hrali domáci umne, nepúšťali súpera spod Zobora do vyloženej šance, ten v samom závere odvolal brankára, avšak inkasoval aj piaty gól, dal ho Southorn spoza vlastnej modrej čiary.

Dan Ceman, tréner Banskej Bystrice: „Oba tímy začali opatrne, akoby čakali, čo sa môže stať. Našťastie sme dali my ten prvý gól, no v druhej tretine bola Nitra lepšia, otočila duel. Pomohli nám presilovky päť na štyroch i päť na troch v závere strednej časti, dali sme dva góly a otočili sme duel. V tretej tretine sme pridali ďalší gól a potom sme to dobre udržiavali, nepúšťali sme súpera do šancí. Dnes rozhodili naše presilovky aj oslabenia, hrali sme ich lepšie než v zápase v Michalovciach. Musím za to pochváliť môj tím. Veľmi dobrý výkon podal Gajan v bránke, nestratili sa ani mladíci v obrane Petrinec so Zubákom, čo bolo tiež dôležité proti takému súperovi ako je Nitra.“

Marián Bažány, tréner Nitry: „Mali sme trochu ťažký vstup do zápasu. Bystrica hrala jednoduchý, fyzický hokej. Postupom času sme sa s tým vyrovnali, začali sme byť lepší na puku, lepšie sme korčuľovali, držali sme sa v útočnom pásme, mali sme aj tlak. V strednom dejstve to bol dobrý hokej z nášho pohľadu, viedli sme 2:1, ale spravili sme faul vysokou hokejkou a dostali sme štyri minúty. Potom ďalší faul vysokou hokejkou, nevyhodili sme jasný puk z tretiny a už som vedel, že je zle. Dostali sme dva góly, súper otočil a tam sa zlomil zápas. V tretej tretine sme chceli vyrovnať, ale na začiatku sme vyholili puk mimo ihriska a v ďalšom oslabení sme znovu inkasovali gól. Povedali sme si, že chceme hrať disciplinovane, pretože presilovky má Bystrica najlepšie v lige, no päť vylúčení je veľa. V hre päť na päť sme vyhrali zápas 2:0, ale za to si nič nekúpime. Musíme hrať disciplinovane a dohrávať každú jednu situáciu stopercentne. Potom sa dostaví úspech.“

Jordon Southorn, dvojgólový strelec: „Podali sme dobrý výkon, druhá tretina bola náročná, ale aj celkovo zápas bol náročný. Vyšli nám oslabenia i presilovky, dokázali sme v nich streliť dôležité góly. Pri mojom prvom sme veľmi rýchlo prešli celé ihrisko, bola to pekná akcia, dostal som prihrávku do streleckej pozície a snažil som sa to zakončiť do horného rohu. Pri druhom mojom góle, poslednom v stretnutí, som videl bránku, vystrelil a dúfal, že to nebude zakázané uvoľnenie. Som rád, že som to trafil. Toto víťazstvo je dôležité z psychického hľadiska, keďže zápas v Michalovciach nám nevyšiel, takže je to fajn.“

HC'05 iClinic Banská Bystrica – HK Nitra 5:2 (1:0, 2:2, 2:0)

• Góly: 6. Southorn (Bubela), 38. Jääskeläinen (Hrnka, Hickmott), 40. Hrnka (Hickmott, Jääskeläinen), 45. Bartánus (Tamáši, Bubela), 59. Southorn (Marek Slovák, Mihálik) – 22. Čaládi (Kerbashian, M. Versteeg), 34. Korím (Minárik, Rácz)
  • Rozhodovali: Štefik, Lokšík – Krajčík, Valo
  • Vylúčení: 2:5
  • Presilovky: 3:0
  • Oslabenia: 1:0
  • 2254 divákov
  • Banská Bystrica: Gajan – Ďatelinka, Nemčík, Cardwell, Southorn, Mihálik, Petrinec, Zubák – Bartánus, Bubela, Hrnka – Jääskeläinen, Marek Slovák, Hickmott – Lamper, Gabor, Kabáč – Šille, Tamáši, Fafrák
  • Nitra: Kompas – Morrison, Mezei, Kubka, Olsen, A. Sloboda, M. Versteeg, Rácz, Korím – Scheidl, Lušňák, Blackwater – Koyš, Kollár, Buček – Fominych, Čaládi, Kerbashian – Hrušík, Minárik, Csányi