Iné športy

Banskobystrický pohár so svetovými plavcami. Títo pretekári sa postavia na štart

Špičkovú konkurenciu a výborné výkony sľubuje znova po roku obľúbený plavecký míting, ktorý sa uskutoční v bazéne na Štiavničkách už čoskoro.

Ilustračný obrázok k článku Banskobystrický pohár so svetovými plavcami. Títo pretekári sa postavia na štart
11
Galéria
Zdroj: Banskobystrický pohár

Banskobystrický pohár je jeden z najväčších plaveckých mítingov na Slovensku. Tieto preteky sú hodnotené veľmi vysoko, a to nielen po stránke organizačnej, športovej, ale aj spoločenskej. Podujatie si získava značnú publicitu, prestíž a zviditeľňovanie našej malej krajiny na medzinárodnom fóre.

Aj tohtoročný Banská Bystrica Cup 2018 znova figuruje v medzinárodnom kalendári svetovej (FINA) i európskej strešnej plaveckej organizácie (LEN) a jeho účastníci majú možnosť plniť limity na októbrové letné Olympijské hra mládeže v Buenos Aires, augustové Majstrovstvá Európy dospelých v Glasgowe. Juniori si zase splnením limitov môžu vybojovať účasť na Majstrovstvá Európy, ktoré sa uskutočnia v júli vo fínskych Helsinkách.

V predošlých desiatich ročníkoch sa na jeho štarte objavili pretekári už z 31 krajín celého sveta, traja olympijský víťazi, najrýchlejšia žena planéty, siedmi majstri sveta, deviati majstri Európy, majster Južnej Ameriky, majster strednej Ameriky a Karibiku, dvaja víťazi olympijských hier mládeže, svetoví a európski rekordéri, ale aj slovenská špička tohto športu.

Zdroj: YouTube.com

Svetoví plavci

Najväčšiu pozornosť bude tentoraz pútať hlavne atraktívna maďarská reprezentantka Zsuzsanna JAKABOSOVÁ (3 násobná majsterka Európy), Bystričanom z minulého roka už veľmi dobre známy a populárny Nelson Da SILVA JUNIOR z Brazílie (5 násobný majster južnej Ameriky a medailista série pretekov svetového pohára). Aj ďalšie mená ako Jan HOLUB z Poľska (2 násobný juniorský majster Európy), Maxim LOBANOVSKIJ z Maďarska (finalista Majstrovstiev sveta), Márk TEKAUER (finalista Majstrovstiev sveta juniorov, Majstrovstiev Európy, Európskych hier a Majstrovstiev Európy juniorov) taktiež z Maďarska, Poliak Damian CHRZANOWSKI (bronzový medailista z Európskych hier a Majstrovstiev Európy juniorov), český reprezentant Pavel JANEČEK (účastník OH z Ria, finalista svetovej Univerziády, Majstrovstiev Európy dospelých a Majstrovstiev Európy juniorov), Márk MESZÁROŠ z Maďarska (finalista svetového pohára, účastník svetovej Univerziády a Majstrovstiev Európy dospelých) , Viacheslav OHNOV z Ukrajiny (bronzový medailista z Európskeho olympijského festivalu mládeže a štvrtý z Európskych hier) ale aj ďalší maďarskí reprezentanti Bence SZENTES a Bence GYÁRFÁS (účastníci svetovej Univerziády a Majstrovstiev Európy dospelých). Pozoruhodnou je aj účasť 5-násobného majstra sveta a 3-násobného majstra Európy v kategórii Masters Vlastimila HAVLÍČKA z Českej republiky.

Z nastupujúcej generácie plavcov to budú strieborná medailistka z Majstrovstiev Európy juniorov 2017 Dorottya DOBOS z Maďarska a dva razy bronzová z toho istého šampionátu Alexandra POLANSKA z Poľska, Maďarka Szófia KURDI, Slováci Adam ČERNEK (účastník Majstrovstiev sveta a Európy juniorov, Majstrovstiev Európy už aj dospelých) a Robin REINDL (taktiež účastníčka Majstrovstiev sveta aj Európy juniorov a Európskeho festivalu mládeže). Ale aj starší a mladší juniorskí reprezentanti SR.

Organizátori evidujú prihlášky 207 pretekárov zo 41 plaveckých klubov z Brazílie, Čiech, Poľska, Maďarska, Slovenska a Ukrajiny. Z rôznych dôvodov sa bohužiaľ odhlásila pôvodne už prihlásená reprezentácia z Azerbajdžanu a plavci z Talianska, ktorí mali taktiež svoju kvalitu.

Budú padať rekordy?

Organizátori očakávajú nové rekordy, ako aj splnenia kvalifikačných limitov na všetky najvýznamnejšie plavecké podujatia roku 2018. Tie budú sprostredkúvať aj prostredníctvom živého televízneho vysielania z obidvoch dní podujatia prakticky do celého sveta. Podujatie tak dostáva úplne iný rozmer.

Manažér a riaditeľ pretekov Milan Záborský: „Hlavnú cenu podujatia získajú pretekári, ktorí dosiahnu najvyššie bodové výkony podľa tabuliek FINA. Súťažiť sa bude v štyroch vekových kategóriách. Pre 3 najlepších mužov a 3 najlepšie ženy sú pripravené zaujímavé finančné bonusy a hodnotné ceny, za každý rekord podujatia ďalšie finančné prémie. Fanúšikovia plávania z celého Slovenska sa nepochybne, majú znova na čo tešiť. Toto podujatie ide znovu šíriť dobré meno mesta, regiónu, ale aj celého Slovenska… o tom niet pochýb.“

Podujatie Banská Bystrica 2018 sa uskutoční pod záštitou primátora mesta Banská Bystrica Jána Noska. Program mítingu sa začne v sobotu 7. apríla 2018 o 14:00, v nedeľu 8. apríla 2018 o 9:00. Vstup na podujatie je zdarma – organizátori tým chcú prilákať na tribúnu krytej plavárne Štiavničky čo najviac divákov, ponúknuť špičkové výkony ale aj skvelú atmosféru.

V OBRAZOCH: Banskobystrický pohár
11
Galéria
Zdroj: Banskobystrický pohár
Zdroj: Dnes24.sk

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Najčítanejšie