Banskobystrická viceprimátorka Čižmárová: Toto ste o nej zrejme netušili...
Viceprimátorka mesta sa okrem úradovania z mestskej radnice činí aj na inom fronte, čo o nej nejeden Bystričan vôbec nevie. O jej tvorivej aktivite svedčí aj najnovší prírastok medzi regionálnymi učebnicami.
Katarína Čižmárová ako docentka pôsobí na Katedre geografie, geológie a krajinnej ekológie. Z učiteľskej pozície ju teda poznajú najmä vysokoškolskí študenti Fakulty prírodných vied Univerzity Mateja Bela.
K tradíciám a kultúrnemu dedičstvu regiónu
A že je naozaj akčná nielen v komunálnej politike ale aj v úplne odlišnej sfére, dokazuje i jej najnovší počin. Čerstvým výsledok tvorivej činnosti banskobystrickej viceprimátorky je zaujímavá učebnica Regionálna geografia horného Pohronia, ktorá zostavila spolu s Martinou Škodovou. Jej cieľom je vzbudiť u žiakov záujem o svoj región, keďže moderný človek by mal aj jeho prednosti aj nedostatky.
„Žiak prostredníctvom svojho vlastného prežívania, cez vyjadrovanie svojich názorov a pocitov rozvíja svoje kritické myslenie a získané vedomosti transformuje do trvalejších poznatkov, učí sa argumentovať a posudzovať,“ hovorí Katarína Čižmárová.
Pútavé názvy kapitol
Názvy kapitol sú navrhnuté tak, aby vzbudili záujem žiaka a zachytili hlavnú myšlienku samotnej témy. „Pri tvorbe textu je kladený dôraz na to, aby v žiakoch prebudil záujem o miestny región a podnietil ich k jeho ďalšiemu objavovaniu,“ približuje Čižmárová.
Kapitoly sú písané pútavo, o čom hovoria už ich názvy, napríklad: Horné Pohronie – môj domov v srdci Slovenska, Vysoké vrchy, hlboké doliny, Poklady skryté pod zemou, Vrtošivé počasie, Voda, poklad najvzácnejší, Mestá v premenách času, V obchode, v škole, v divadle, v úrade atď. Základnou myšlienkou pri tvorbe učebnice bola atraktívnosť a prehľadnosť.
Ukážky vzhľadu stránok knihy nájdete v našej fotogalérii.