Banskobystrická latka so svetovými jednotkami. Takto vyzerá štartovacia listina

Už čoskoro vypukne v hale na Štiavničkách populárny výškarský míting. Účasťou Číňana sa počet krajín na podujatí historicky zvýšil na 44.

Jakub Forgács

Účasť svetových jednotiek na utorňajšom 24. ročníku Banskobystrickej latky Katarčana Baršima a Rusky Lasickeneovej by mohli pohnúť rekordmi, aj preto sa oplatí pripomenúť niektoré maximá. Obaja úradujúci majstri sveta, ktorí neprehrali od roku 2016, sa najskôr v hale na Štiavničkách sústredia na rekordy mítingu, Baršim na 240 a Lasickeneová na 205 cm, čo by v prípade úspechu zároveň znamenalo aj tohtoročné tabuľkové výslnie.

Účastníkov BBL na čele s Baršimom a Lasickeneovou si uctil v Obradnej sieni radnice aj primátor mesta Ján Nosko. „Mesto žije a dýcha športom, preto si mimoriadne cení, že môže privítať skokanov, ktorí nerešpektujú gravitačný zákon,“ povedal vo svojom príhovore a dodal: „Naša latka sa v utorok nepochybne stane centrom výškarského sveta.“

Mutaz Essa Baršim a Marija Lasickenenová z rúk primátora prijali aj štartovné čísla so svojimi menami. Obaja nastúpia bez zábran a s odhodlaním odmeniť toto podujatie výnimočným výkonom.

Slovenskú pečať by mal v samotnej súťaži BBL udeliť Matúš Bubeník. Zatiaľ pokoril v sezóne 230 cm v Hustopečiach a pokúsi sa k tomuto výkonu niečo pridať. „Konkurencia na latke by svedčala aj majstrovstvám sveta a je pre mňa veľká česť na nej štartovať. S Baršimom som sa párkrát stretol, no asi ma nepotiahne, scenár je u mňa skákať sám za seba, v Hustopečiach som si niečo pri 230 cm skúsil. Na halové majstrovstvá sveta sa neupínam, môj cieľ je leto, aby som sa vrátil do skokanskej pohody.“

Účasťou Číňana Ju Wanga sa počet krajín na podujatí historicky zvýšil na 44. Šéf organizačného štábu Alfonz Juck tento fakt vyzdvihol, no aj pripomenul veľký rešpekt pred bradatými svetovými rekordmi. „Ak sa k nim niekto priblíži, bolo by to skvelé. Nie sme prehnane optimistickí, no je pravda, že skákať budú svetové jednotky s výbornou aktuálnou formou. Viac ponúknuť v účasti nevieme, tento ročník bude výnimočný v tom, že dvoch najlepších na svete v oboch súťažiach sme ešte nemali. Najviac úsilia nás stál štart Baršima, pretože sme kvôli nemu upravovali termín. Myslím si, že pre mužov to budú malé majstrovstvá sveta na spôsob tých marcových v Birminghame. Ženská súťaž, ktorá je na rozdiel od mužov súčasťou svetového seriálu, obohatila účasťou Lasickeneová aj vďaka tomu, že sa nám na poslednú chvíľu podarilo získať ďalšie zdroje.“

Štartovná listina BBL so začiatkom o 16:30

  • muži: Beer (SR – sezónny halový výkon 219), Hamdi (Kat. – 215), Baniótis (Gr. – 224), Ivanov (Bul. – 228), Przybylko (Nem. – 228), Fassinotti (Tal. – 224), Rivera (Mex. – 228), Ju Wang (Čína – 228), Thomas (Bah. – nič), Nedasekav (Biel. – 228), Grabarz (V. Brit. – 230), Bubeník (SR – 230), Bednarek (Poľ. – 233), Tamberi (Tal. – 225), Baršim (Kat. – 238)
  • ženy: Rodriguezová (Kuba – 180), Dunajská (SR – 180), Dusanovová (Uzb. – 187), Skoogová (Švéd. – 189), Mahučichová (Ukr. – 190), Trostová (Tal. – 190), Hrubá (ČR – 193), Spencerová (St. Lucia – 195), Demirevová (Bul. – 195), Lasickeneová (neutrálna atlétka – 204)
Zdroj: TASR

Odporúčame