Marcel Páleš Kultúra

Autorské čítanie finalistky Anasoft litery 2013: Vo vile Skuteckého sa predstaví Jana Beňová

Jesenné autorské čítanie finalistov prestížnej ceny za domácu prózu Anasoft litera 2013 v priestoroch vily Dominika Skuteckého so stálou expozíciou maliara otvára v tomto roku autorské čítanie so spisovateľkou Janou Beňovou.

Ilustračný obrázok k článku Autorské čítanie finalistky Anasoft litery 2013: Vo vile Skuteckého sa predstaví Jana Beňová
Zdroj: TASR

Miestom autorského čítania Jany Beňovej Preč! Preč! bude Vila Dominika Skuteckého na Hornej 55 v Banskej Bystrici, a to 25. septembra o 17.00 hod. Rozhovor a čítanie z autorkinej knihy „Preč! Preč!“ spríjemní moderovanie Egona Tomajka a koncert Andrei Bučkovej.

Cena Európskej únie za literatúru

Jana Beňová (1974), finalistka ceny Anasoft litera za rok 2009 a 2013, vyštudovala divadelnú dramaturgiu na VŠMU. Vydala tri básnické zbierky: Svetloplachý (1993, Hevi), Lonochod a Nehota (1997). V roku 2000 jej v edícii Odpad vydavateľstva Park vyšla próza Parker (Ľúbostný román), o tri roky neskôr zbierka Dvanásť poviedok a Ján Med (L.C.A., 2003).

V rokoch 2002 – 2009 pracovala v bratislavskej prílohe denníka SME ako Jana Parkrová. Od februára 2009 do leta 2012 pôsobila ako redaktorka v edičnom oddelení Divadelného ústavu. V súčasnosti je na voľnej nohe. Jej román Plán odprevádzania (Café Hyena) z roku 2008 bol nominovaný na cenu Anasoft litera a získal Cenu Európskej únie za literatúru 2012. Minulý rok vydala román Preč! Preč! (Marenčin PT), ktorý sa taktiež dostal do desiatky kníh nominovaných na cenu Anasoft litera 2013.

Preč! Preč!

(Marenčin PT, 2011) Rosa, dieťa od Hlavnej stanice, má štyridsať rokov a bližšie k vlakom ako k mestskej doprave. Stačí sa rozbehnúť: „áááá naskočiť“. Najmä v čase, keď január trvá dvanásť mesiacov v roku. Na úteku od práce a muža stretáva muža, s očami šarlatánsky modrými a vlastníka bábkového divadla, ktorý túži svoje predstavenie Snehovej kráľovnej ukázať svetu. Všetky cesty nezadržateľne smerujú na sever. Stále na sever. Juh je už všetkým po tridsiatke podozrivý. A more? Nemajú, ale ani nechcú.

Foto: ilustračné

Autorské čítanie finalistky Anasoft litery 2013
1
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM