Jakub Forgács Rôzne

Atraktívne plány Španej Doliny: Sedačková lanovka až na Šachtičky!

Špania Dolina je dedina mnohých prírodných aj kultúrnych krás. Dôkazom je aj jej úspech - druhé miesto v súťaži Dedina roka 2013. Aj to motivuje starostu obce a jej obyvateľov, aby ju ešte viac zatraktívnili a sprístupnili pre verejnosť.

Ilustračný obrázok k článku Atraktívne plány Španej Doliny: Sedačková lanovka až na Šachtičky!
Zdroj: TASR

Hoci ani sám starosta Španej Doliny Marián Slobodník nečakal taký úspech, malebná dedinka z Banskobystrického okresu si svoje ocenenie „striebornej“ Dediny roka 2013 určite zaslúžila. Iba tu uvidíte jedinečné banícke a hutnícke expozície, zažijete Aušusnícke služby Božie a pokocháte sa nádhernou prírodou, sotva pár kilometrov od ruchu Banskej Bystrice.

Obyvatelia uchovávajú tradície a banícku históriu obce je vidno na každom kroku, ako architektúru starodávnych domčekov. Za zmienku storý aj výnimočný kostol s krytým schodiskom. Obec obľubujú umelci – maliari, sochári a čipkári, ktorí sa sem radi vracajú čerpať inšpirácie a tvoriť. Okrem toho obyvatelia Španej Doliny organizuje tvorivé dielne a školy tradícií pre všetky vekové kategórie. No trápia ich aj problémy, ktoré im maria plány do budúcnosti.

Problémy s pozemkami a infraštruktúrou

„Ak chceme hovoriť o cestovnom ruchu, musíme vytvoriť aj niečo nové a väčšie,“ načrtol starosta obce Marián Slobodník. Do svojho vlastníctva by preto chceli získať aj areál rudných baní. Radi by sme návštevníkom ukázali skutočnú baňu. „Ak ju však chceme sprístupniť, potrebujeme aj nejaké priľahlé pozemky,“ priblížil Slobodník. Obec by chcela vytvoriť banský skanzen, aby tak ukázala baníctvo ľuďom. „Potrebovali by sme na ďalší rozvoj obce niekoľko pozemkov, čo sa nám za rozumnú cenu nedarí získať,“ dodal starosta.

Návštevníkov, ktorí sa chcú vydať za krásami tohoto kraja, odrádza aj prístupová cesta do Španej Doliny, ktorá je úzka a rozbitá, čo starostu veľmi mrzí. „Máme plány na vybudovanie sedačkovej lanovky až na Šachtičky, čo by výrazne pozdvihlo cestovný ruch a atraktivitu obce,“ ozrejmil plány obce Slobodník. V Španej Doline pôsobí aj niekoľko OZ, ktoré sa rozvíjajú a darí sa im, čo podľa starostu dopomohlo aj úspechu obce v súťaži Dedina roka.

Chcú prilákať nových ľudí

„Práve zakladáme OZ Zvyky a tradície, ktorého náplňou bude presne to, čo má v názve, zapojiť miestnych a ľudí a nadšencov z okolia do oživenia tradícií. Chceli by sme, aby sa na Španiu Dolinu vrátili ľudia,“ dodal na záver starosta. Pomaly sa síce vracajú, ale problémom je práve spomínaná infraštruktúra, hoci stavať by sa mohlo.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM