Areál UMB bude opäť krajší: Nové kvetinové záhony aj oddychové zóny!
Plochu pri UMB zvelaďujú v rámci projektu Zelený univerzitný park samotní študenti a dobrovoľníci z OZ EnviroFuture. Pribudnú v ňom kvetinové záhony a časom aj nové oddychové zóny na trávenie voľného času.
Park v areáli banskobystrickej Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov (FPVaMV) Univerzity Mateja Bela (UMB) dnes skrášľujú dobrovoľníci z radov študentov, členovia Občianskeho združenia (OZ) EnviroFuture s pomocou Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP). OZ totiž získalo od Komunitnej nadácie Zdravé mesto na projekt Zelený univerzitný park finančnú podporu vo výške 400 eur. „Dnes bude prebiehať v areáli FPVaMV čistenie okolia a následne výsadba drevín a rastlín, na ktoré sme získali finančnú podporu,“ povedala pred začatím prác Eva Ščepková z EnviroFuture.
Chýbali lavičky a zaujímavejšie dreviny
Podľa jej ďalších slov chceli skrášliť tento park, ktorý je síce pekný, ale chýbajú v ňom lavičky či zaujímavejšie dreviny a rastliny. „Začali sme komunikovať s fakultnými spolkami na tejto fakulte a vyšla iniciatíva, že každý fakultný spolok by sa staral o nejaký krík alebo strom,“ dodala Ščepková. Záhradná architektka zo SAŽP Mária Sklenárová je spoluautorkou návrhu architektonicko-sadovníckej úpravy tohto okolia. „Viac-menej ide o doplnenie, nie nejaký návrh, lebo tento park ako taký je fajn,“ konštatovala Sklenárová s tým, že chceli vyvážiť jednu plochu, na ktorej sa dreviny nachádzajú, s druhou – prázdnou.
Prvý strom tu vysadili už pri príležitosti Týždňa stromov v októbri 2012. „Veľmi sa nám žiadali nejaké kvetinové záhony, tie tu vlastne vôbec nie sú. Takže budeme vysádzať 50 levandúľ po pravej a ľavej strane schodiska a taktiež živý plot z krušpánu,“ konkretizovala Sklenárová. Vlani bola vypracovaná štúdia zo strany SAŽP, ktorá je v tejto aktivite odborným garantom, a realizuje ju v rámci prebiehajúcich Dní stromov, ktoré SAŽP organizačne zastrešuje.
Miesto trávenia voľného času pre študentov
Na popoludnie je naplánované slávnostné otvorenie parku s prestrihnutím pásky, v tomto prípade zelenej, podotkla Ščepková. V priebehu novembra tu budú umiestnené lavičky a informačné tabule k vysadeným drevinám a rastlinám. Projekt zahŕňa aj zorganizovanie osvetových podujatí na tému ochrany životného prostredia, ktoré budú prebiehať na fakulte do polovice decembra.
Cieľom projektu Zelený univerzitný park je upraviť zelené plochy a oddychové zóny v okolí fakúlt UMB tak, aby boli miestom, kde študenti budú môcť tráviť voľný čas medzi hodinami a zároveň svojimi prvkami nabáda návštevníkov k zamysleniu sa nad otázkami životného prostredia. „Začali sme s touto fakultou, lebo prejavila záujem, ale už sa nám ozvali aj ďalšie fakulty. Čiže, ak získame finančné prostriedky a ak ďalej budeme spolupracovať so SAŽP, pustili by sme sa aj do ďalších fakúlt,“ dodala Ščepková.
Poslaním EnviroFuture je šírenie environmentálneho povedomia o možnostiach ochrany a zveľaďovania životného prostredia a podnikanie konkrétnych aktivít, ktoré tomu môžu napomôcť. Jeho členmi sú súčasní aj bývalí študenti UMB.
Foto: ilustračné