Ilustračný obrázok k článku Apocalyptice robili predskokana: Bystrickú kapelu Abstract poznajú aj v Európe
Zdroj: Dnes24.sk

Apocalyptice robili predskokana: Bystrickú kapelu Abstract poznajú aj v Európe

V Banskej Bystrici sa zrodil už nejeden hudobný talent a robia mestu meno aj ďaleko za jeho hranicami. Výnimkou nie je ani skupina Abstract, ktorá za svojich takmer 20 rokov pôsobenia precestovala rôzne kúty Európy.

Marcel Páleš Kultúra
Marcel Páleš Kultúra

Apocalyptice robili predskokana: Bystrickú kapelu Abstract poznajú aj v Európe

V Banskej Bystrici sa zrodil už nejeden hudobný talent a robia mestu meno aj ďaleko za jeho hranicami. Výnimkou nie je ani skupina Abstract, ktorá za svojich takmer 20 rokov pôsobenia precestovala rôzne kúty Európy.

Ilustračný obrázok k článku Apocalyptice robili predskokana: Bystrickú kapelu Abstract poznajú aj v Európe
Zdroj: Dnes24.sk

História kapely Abstract sa začala písať v roku 1995, keď vznikol nápad Petra Lengsfelda a Paľa Gáblika vytvoriť inštrumentálnu kapelu. „V podzemí to bolo niečo nové a neznáme v tej dobe. Nechceli sme žiadny krvavý a ani brutálny názov kapely, keďže sme hneď od začiatku vedeli, že budeme hrať inštrumentálnu hudbu,“ priblížil nám Lengsfeld. V roku 1996 kapela nahrala svoje prvé demo s názvom Instrumental Emotions, ktoré bolo jedným z prvých inštrumentálnych záznamov v slovenskom podzemí vôbec.

Pozitívne reakcie recenzentov aj fanúšikov

V roku 1998 prišla kapela do štúdia znova nahrať svoje druhé inštrumentálne demo „Aestuum II. MCMXCVIII“ už v päť člennej zostave. Stretlo sa s pozitívnymi hodnoteniami od recenzentov aj od fanúšikov a Abstract začal mať stabilné miesto na metalovej scéne na Slovensku, Českej republike a postupne aj v zahraničí.

Na konci roka 1998 nastáva zmena na poste bubeníka. Z osobných dôvodov kapelu opúšťa Ľudo Balogh a nastupuje Peter Gablik. Skupina predstavuje svoj nový materiál v médiách najviac v regióne strednej a západnej Európy, na koncertoch v roku 1998. Abstract mal svoje prvé turné na Slovensku a Českej republike vôbec, spolu s českými Lokomotive a Sweet Noise /PL/. Neskôr v rokoch 1999–2000 to boli aj letné festivaly, napríklad Gemer Rock Fest. Kapela hrala pred kapelami ako Amorphis (Fin), alebo death-doom Darkside (Rakúsko).

Ako si spomínajú na koncerty? „Spomienky na každé turné a koncerty sú vždy dobré . Je to more zážitkov a hlavne skúseností, ktoré nás posúvajú ďalej a napĺňajú energiou. Cieľom našej kapely vždy bolo prezentovať našu hudbu aj mimo Slovenska a to sa nám aj celkom darí,“ uviedol Lengsfeld.

Ako predskokani Apocalyptice

V roku 2000 skupina v konečnej štruktúre vchádza do štúdia Exponent opätovne nahrávať svoj prvý album s názvom Fragmenthea. Abstract si posilňuje svoju pozíciu v slovenskom a českom undergounde. Abstract potom zahral najvýznamnejší koncert svojej kariéry – hrali spolu s maďarskou alternatívnou progresívnou inštrumentálnou kapelou Másfél a pred fínskymi Apocalyptica. Tento koncert prebehol 11.7.2001 na banskobystrickom amfiteátri.

V nasledujúcom období sa Abstract venovali propagácií svojho materiálu a hrali koncerty – napríklad s black-metalovou kapelou Agathodaimon (Ger), alebo progresívne death black ladenými Neglected Fields (Lat). V roku 2002 na podnet malého vydavateľstva FeedBack prod. kapela vydáva svoje prvé oficiálne mini CD Symmetry. Okrem mnohých koncertov sa zúčastňujú aj festivalu Brutal Assault v Českej republike.

Rok 2004 bol veľmi dôležitý pre Abstract z dvoch dôvodov na jeseň 2004 bola podpísaná zmluva s vydavateľstvom Dawnart Records na vydanie nového albumu Fragmenthea. Kapela k tomuto albumu pripravila aj svoj prvý videoclip ku skladbe Man of knowledge. Pred vydaním albumu a tiež v roku 2005 sa kapela zúčastňuje turné Dawn of Spring spolu s kapelami Adultery a Return to Innocence.

Avantgardný temný metal?

Na prelome rokov 2006–2007 kapela strávila čas skladaním nového materiálu. V septembri 2006 prišli do štúdia a nahrali album Pantomime in Neosolium. Počas roka ich čakajú turné v Bielorusku, Ukrajine, Slovensku, Česku či Rusku. Po návrate vydávajú svoj druhý album Pantomime in Neosolium pod vydavateľstvom Elysion music. Na jar 2009 sa kapela zúčastnila Slovenského turné Inquisition on the road tour s kapelami Pyopoesy, Hecate, Pathology Stench a Brainscan.

Štýl Abstractu sa pohybuje niekde medzi progresívnou, avantgardnou, atmosférickou a temnou metalovou hudbou a obsahuje aj ďalšie štýly ako gothic, black, doom, industrial, metal spolu s dramatickosťou, ale aj melanchóliou. Kapela čerpá inšpiráciu z rôznych elemetov ľudského bytia v minulosti, prítomnosti a budúcnosti. „Momentálne sa venujeme skladaniu nového albumu. Máme už spravených 6 úplne nových skladieb,“ hovorí Lengsfeld.

Kapelu tvoria, resp. tvorili: Peter Lengsfeld, Paľo Gáblik, Julo Tomas, Juraj Drugda, Ľudo Balogh (bicie 1996–1999), Peter Gáblik (bicie 1999–2009), Miloš Fábry (kláves 1997–2007), Martin Sloso Slosiarik (bicie 2009–2011), Matej Freedom Sloboda (kláves 2007–2012), Alek Werner Petrov (bicie 2011–2012).

A aké majú plány? „Jednoznačne vydať nový album a pripraviť nový videoklip. A samozrejme koncerty! Určite by sme sa budúci rok mali mimo Slovenska ukázať aj v Rumunsku, Maďarsku, Ukrajine, Chorvátsku a určite aj v Čechách,“ prezradil Lengsfeld.

Viac o Abstracte sa dozviete na ich stránke www.abstractband.eu.

Foto: Sachtikus

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín