Jakub Forgács Správy

Alergikov v Bystrici nepotešíme: Tento peľ vás potrápi v najbližších dňoch

Vplyvom počasia došlo v uplynulom týždni k poklesu denných koncentrácií peľu v ovzduší, ktorý sa výrazne prejavil aj v denných koncentráciách peľu inváznej ambrózie.

Ilustračný obrázok k článku Alergikov v Bystrici nepotešíme: Tento peľ vás potrápi v najbližších dňoch
Zdroj: TASR

V uplynulom týždni v ovzduší na celom území Slovenska opäť dominoval peľ inváznej ambrózie sprevádzaný peľom slabšie alergizujúcej pŕhľavy. Informovala o tom Mária Tolnayová, hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici.

„Peľ paliny a tráv z čeľade lipnicovitých sme zachytili už len v alergologicky nevýznamných koncentráciách. Oproti predchádzajúcemu týždňu sme vplyvom počasia zaznamenali celkový pokles denných koncentrácií peľu v ovzduší, ktorý sa výrazne prejavil aj v denných koncentráciách peľu inváznej ambrózie. Najvyššie denné koncentrácie peľu ambrózie zachytila monitorovacia stanica v Košiciach, v Trnave, v Nitre, v Banskej Bystrici a v Bratislave. Peľ pŕhľavy vo vyšších koncentráciách zachytili už len v Bratislave a Nitre“, konštatovala RNDr. Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie RÚVZ v Banskej Bystrici,

Ako ďalej uviedla, okrem uvedených druhov sa v ovzduší vyskytoval v nízkych koncentráciách peľ chmeľu, astrovitých, mrkvovitých, mrlíkovitých rastlín, skorocelu a štiavu. Spóry húb (plesní) boli zastúpené najmä rodmi Cladospórium a Alternária. Celkový pokles denných koncentrácií peľu a spór v ovzduší bol spôsobený ochladením a zrážkovou činnosťou.

„V týchto a najbližších dňoch predpokladáme ešte nárast denných koncentrácií peľu ambrózie, ktoré by mali na celom území dosahovať alergologicky významné hladiny. Peľ paliny a tráv bude pretrvávať v ovzduší už len vo veľmi nízkych koncentráciách . Peľ ambrózie by mal čoskoro dosiahnuť svoje posledné tohoročné maximum. V ovzduší sa okrem peľu spomenutých druhov bude vyskytovať ešte peľ skorocelu, štiavu, chmeľu, astrovitých, mrkvovitých a mrlíkovitých rastlín. Denné koncentrácie spór húb (plesní) vplyvom nočného ochladenia mierne poklesnú,“ dodala Tolnayová s tým, že vplyvom zrážkovej činnosti bude dochádzať k poklesu denných koncentrácií peľu, ale k zvýšenému výskytu spór.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie