Monika Obrtalová Rôzne

Alergikov budú dráždiť hlavne spóry plesní

Počas uplynulého týždňa na celom území Slovenska opätovne poklesli celkové denné koncentrácie peľu v ovzduší. Peľ ambrózie dosiahol ešte vysoké denné koncentrácie v Bratislave, Nitre a Banskej Bystrici.

V oblasti Bratislavy to bolo s maximom 109 peľových zŕn v metri kubickom vzduchu , v Nitre s maximom 120 a v Banskej Bystrici s najvyššou dennou koncentráciou peľu ambrózie za uplynulý týždeň 125 peľových zŕn v metri kubickom vzduchu. „Peľ ostatných druhov rastlín sa vyskytoval už len v nízkych respektíve veľmi nízkych denných koncentráciách, čo stále platí aj pre peľ tráv a paliny. Na väčšine územia poklesli aj denné koncentrácie spór húb (plesní), no k výraznému nárastu došlo u spór rodu Alternária. Druhové spektrum peľu v ovzduší dopĺňal okrem už uvedených druhov v nízkych koncentráciách aj peľ mrkvovitých, astrovitých, mrlíkovitých, chmeľu, skorocelu a štiavu,“ uviedla RNDr. Janka Lafférsová, vedúca oddelenia biológie životného prostredia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici, ktorý je koordinátorom peľovej informačnej služby (PIS) na Slovensku.

Podľa odborníkov na celom území Slovenska sa v týchto a nasledujúcich dňoch očakávajú celkové denné hladiny peľu viac-menej na nižšej koncentračnej úrovni. Počas teplejších dní však podľa RNDr. Lafférsovej môže dôjsť k lokálnemu nárastu denných koncentrácií najmä u peľu ambrózie. Pretrvávať budú naďalej ešte pomerne vysoké koncentrácií spór húb – plesní s dominanciou spór rodu Cladospórium a Alternária.

Chladnejšie noci a občasné zrážky však môžu ovplyvniť denné koncentrácie peľu a spór v ovzduší. Správa je spracovaná na základe výsledkov monitorovacích staníc peľovej informačnej služby RÚVZ Banská Bystrica, ÚVZ SR Bratislava, RÚVZ Košice, RÚVZ Trnava, RÚVZ Nitra a RÚVZ Žilina.

RÚVZ Banská Bystrica

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM