Monika Obrtalová Rôzne

3 témy v jednom prilákali seniorov

V priestoroch Radnice na Námestí SNP sa nedávno stretli seniori, zástupcovia samospráv i členovia občianskych združení. Tri paralelné aktivity boli praktickou ukážkou toho ako Banská Bystrica napĺňa prívlastok Mesto rodiny. Odborníci na jednotlivých

Podujatia boli súčasťou Akadémie európskeho seniora, ktorú mesto Banská Bystrica každoročne pripravuje v rámci mesiaca úcty k starším. Sobášnu sieň od rána zaplnili seniori s cieľom prezentovať svoje aktivity a zručnosti pod názvom Ponúkame, čo vieme. Na stoloch nechýbali výšivky, ručné práce, paličkovaná čipka a ďalšie ukážky šikovnosti rúk seniorov a členov denných centier. Skôr narodení Banskobystričania a najmä zručné dámy sa prišli pochváliť aj svojim cukrárskym umením. Ochutnávka pečiva, koláčov a zákuskov prilákala desiatky zvedavcov. „Som úprimne hrdý na vaše úspechy a teší ma, že Banská Bystrica dokáže seniorom ponúkať širokú škálu služieb, o kvalite ktorých vedia aj za hranicami nášho mesta,“ prihovoril sa prítomným primátor Peter Gogola.

Konferenčná sieň Radnice sa v tom čase stala miestom stretnutia zástupcov miest K8 (Nitra, Trnava, Košice), ako aj predstaviteľov Únie miest Slovenska (Zvolen, Lučenec, Brezno). Pozvanie hlavného organizátora, banskobystrickej samosprávy, prijala aj Ľubica Zajacová z Úradu vlády – sekcie ľudských práv a rovnakého zaobchádzania, ktorá je zároveň národnou koordinátorkou budúcoročného Európskeho roka aktívneho starnutia a medzigeneračnej solidarity. ERAS ponúka možnosť zamyslieť sa nad skutočnosťou, že Európania sa dožívajú vyššieho veku v lepšom zdraví ako doteraz a uvedomiť si možné príležitosti s tým spojené (dlhšia pracovná aktivita, odovzdávanie skúseností, aktívna úloha v spoločnosti, možnosť žiť čo najdlhšie zdravo a naplno). Cieľom ERAS je zvýšiť povedomie o tejto problematike a načrtnúť jej možné riešenia.

Mária Filipová, námestníčky pre služby Mestského úradu v Banskej Bystrici: „Zhodli sme sa na tom, že by nemalo zostať len pri diskusiách. Chceme dosiahnuť konkrétne výsledky prostredníctvom spoločného projektu. Skupina zostavená zo zástupcov miest Košice, Nitra, Trnava a Banská Bystrica sa bude uchádzať o grant. Financie chceme využiť na projekty prezentujúce myšlienku, že aktívne starnutie je aj kľúčom k zachovaniu solidarity medzi generáciami v spoločenstvách, v ktorých rýchlo narastá počet starších ľudí.“ V Cikkerovej sieni Radnice počas seminára Opustené dieťa v Banskej Bystrici, prezentovali zástupcovia OZ Kukulík, OZ Návrat, Centra dobrovoľníctva, Pedagogickej fakulty UMB a mesta Banská Bystrica výsledky výskumu, ktorý sa realizoval pod názvom Opustené dieťa v meste Banská Bystrica. Cieľom seminára bolo diskutovať a podporiť na území mesta účinnú profylaxiu a budovanie citlivých, efektívnych a dostupných pomáhajúcich služieb chrániacich deti pred opustenosťou v útlom veku.

Zdroj: Mesto Banská Bystrica

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM