Slávka Kellová Rôzne

182 km a litre potu. Na bicykloch po stopách M. Rázusa

Už 11. ročník Cykloturistického maratónu Po stopách Martina Rázusa sa uskutoční v sobotu (18. 8.) na tradičnej trase z Liptovského Mikuláša cez Čertovicu, Brezno, Banskú Bystricu a Donovaly.

Začiatok podujatia bude o 8:45 pri rodnom dome Martina Rázusa v Liptovskom Mikuláši-Vrbici. Prvá zastávka v Brezne sa uskutoční pri pomníku M. Rázusa zhruba o 11:00, kde účastníci položia vence a je plánované aj občerstvenie. V Banskej Bystrici asi o 13:25 h položia kyticu na jeho hrob. Cieľ maratónu je pri pamätníku Martina Rázusa v Liptovskom Mikuláši asi o 18:15, informoval Ján Juráš zo Spolku Martina Rázusa.

** Spestrením podujatia sú dve súťažné etapy s finančnými cenami, a to z Kráľovej Lehoty na vrch Čertovice (18 km) a z Liptovského Michala do Andíc (16 km), a to v dvoch vekových kategóriách – do 35 rokov a nad 35 rokov. Účasť na súťažných etapách je dobrovoľná, vyhlásenie ich výsledkov sa uskutoční na záver podujatia v Liptovskom Mikuláši.**

Celá trasa maratónu má dĺžku 182 km, účastníci si však môžu vybrať aj kratšie etapy: Liptovský Mikuláš – Brezno 54 km, Liptovský Mikuláš – Banská Bystrica 100 km, ďalej Brezno – Banská Bystrica 45 km alebo Brezno – Liptovský Mikuláš 136 km.

** Počas celého dňa budú môcť menej zdatní cyklisti využiť „zberný“ autobus na prekonanie extrémnych častí cykloturistického maratónu. Organizátori zabezpečujú aj zdravotnú službu, nápoje a obed v Banskej Bystrici. Turisti aj pretekári sa musia prihlásiť vopred, registrácia je o 8:00 na mieste štartu.**

Cykloturistický maratón Po stopách Martina Rázusa organizuje spolok nesúci jeho meno v spolupráci s mestom Liptovský Mikuláš a ŠK Leader Fox bike. Tento maratón je jednou z nosných aktivít Spolku Martina Rázusa, ktorý bol založený v roku 2002. Počas doterajších desiatich ročníkov sa na ňom zúčastnilo takmer 700 cyklistov zo všetkých kútov Slovenska, a to perfektne vybavených, ale aj na amatérskych strojoch. Nejde o víťazstvo, dôležitá je účasť, uviedol Juráš.

** Občianske združenie Spolok Martina Rázusa sa hlási k odkazu významného slovenského spisovateľa, dramatika, básnika, publicistu, evanjelického kňaza a politika – rodáka z Vrbice, dnes súčasti Liptovského Mikuláša. Cieľom spolku je propagovať stále aktuálne dedičstvo duchovnej, umeleckej i politickej práce Martina Rázusa.**

Pri príležitosti 75. výročia smrti a 125. výročia narodenia tejto osobnosti Spolok M. Rázusa a Mesto Liptovský Mikuláš s ďalšími partnermi organizujú cyklus duchovných, kultúrnych, vzdelávacích a športových aktivít v čase od 8. augusta 2012 (75. výročie smrti v Brezne) do 18. októbra 2013 (125. výročia narodenia v Liptovskom Mikuláši).

mikuláš24/tasr foto: tasr

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM